fot. PAP/EPA

Kolejni imigranci docierają do Europy

Imigracyjny kryzys w Europie trwa. Każdego dnia napływają kolejne grupy imigrantów z Bliskiego Wschodu, Afryki oraz z ogarniętej wojną Syrii. W  roku 2015 do Europy dotarło ponad milion takich osób.

Grecja, Bułgaria, Włochy, Hiszpania, Malta i Cypr – do tych sześciu krajów w tym roku przybyło ponad milion imigrantów. Ryzykują wiele, nawet utratę życia. ich celem jest przedostanie się do Europy. Aby jednak do niej dotrzeć, imigranci w przepełnionych kutrach, barkach, łodziach, a nawet na  pontonach muszą pokonać morze. Niestety wielu z nich tonie. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce w Cieśninie Sycylijskiej.

W minionych dniach około trzem tysiącom imigrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Libii na pomoc przyszła włoska Straż Przybrzeżna, marynarka wojenna i statek Lekarzy Bez Granic.

Tymczasem niekontrolowany napływ imigrantów do Europy skomentował prezydent Czech Milosz Zeman, nazywając sytuację „zorganizowaną inwazją”. Jego zdaniem na współczucie i pomoc zasługują dzieci, chorzy i osoby starsze, ale młodzi mężczyźni z Syrii i Iraku powinni zostać w swoich krajach i walczyć z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie. Zaniepokojeni tak dużą liczbą imigrantów są również Niemcy. Szef tamtejszego MSZ Frank-Walter Steinmeier zaapelował o lepszą ochronę granic Unii Europejskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj