Austria chce wysłać wojsko do ochrony granicy przed imigrantami

Minister obrony Austrii Hans Peter Doskozil zapowiedział w sobotę w wywiadzie dla dziennika „Die Welt” wysłanie wojska do ochrony granic przed nielegalnymi imigrantami; zaproponował też utworzenie przez UE „cywilno-wojskowej misji” w celu wsparcia Grecji.

Austria zaostrzy wkrótce kontrole swojej granicy, ponieważ granice zewnętrzne Unii Europejskiej nadal nie są jeszcze skutecznie strzeżone. Oznacza to wprowadzenie zaostrzonych kontroli granicznych na przełęczy Brenner, także z udziałem żołnierzy – powiedział Doskozil niemieckiej gazecie.

Jego zdaniem poprawienie skuteczności kontroli granicznych jest także w interesie Niemiec. Wśród powodów zaostrzenia kontroli austriacki polityk wymienił ewentualne następstwa porozumienia UE-Turcja przewidującego zamknięcie szlaku bałkańskiego. Doskozil obawia się, że najbliższych tygodniach migranci będą w coraz większym stopniu wykorzystywali szlaki zastępcze, w tym trasę przez Morze Śródziemne.

Szef austriackiego resortu obrony zwrócił uwagę, że od początku roku przez centralny szlak prowadzący przez Morze Śródziemne do Europy przybyło 16 tys. osób – o 44 proc. więcej niż w porównywalnym okresie zeszłego roku.

Tylko w zeszłym tygodniu tą drogą przybyło 5 tys. uchodźców. Gdy pogoda się poprawi, liczby skoczą do góry. Przemytnicy już się do tego przygotowują – podkreślił austriacki polityk.

Doskozil zaapelował o wykorzystanie wojska do ochrony zewnętrznej granicy UE. „Dysponujemy w Europie niewykorzystanymi rezerwami, które powinniśmy uruchomić” – uważa. „Proponujemy utworzenie cywilno-wojskowej misji UE, która wsparłaby Frontex na odcinkach granicy zewnętrznej tam, gdzie jest to konieczne – w Grecji, Bułgarii czy też we Włoszech” – wyjaśnił austriacki socjaldemokrata.

Zapowiedział, że przedstawi swoją propozycję na najbliższym spotkaniu ministrów obrony krajów UE. Austriacki polityk twierdzi, że dla swego pomysłu uzyskał już poparcie kilku stolic europejskich.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl