fot. o. M. Raczkiewicz

Madryt: sympozjum „Ewangelizować duże miasto”

„Ewangelizować duże miasto” (Evangelizar la gran ciudad) pod takim hasłem odbyło się w Madrycie sympozjum, w którym udział wzięli kapłani, osoby zakonne oraz świeccy. Gościem specjalnym był ks. kard. Sean Patrick O’Malley z Bostonu, którego wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników oraz mediów.

Jak głosić Dobrą Nowinę w mieście, które przestało być katolickie, a nawet zainteresowane religią? Jak dotrzeć do ludzi młodych? Jak używać nowych technologii w ewangelizacji? To z niektóre z poruszonych kwestii podczas madryckiego sympozjum. Wystąpienia miały charakter nie tylko teoretyczny, ale przede wszystkim praktyczny. Swoimi doświadczeniami na temat ewangelizacji w dużym mieście dzielił się ks. Luca Bressan, wikariusz generalny archidiecezji mediolańskiej. Na znaczenie świadectwa w życiu Kościoła jako formy nowej ewangelizacji zwrócił uwagę ks. prof. Javier Prades, rektor Uniwersytetu Św. Damazego w Madrycie.

Ks. kard. O’Malley w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na trzy elementy, które stara się wprowadzać w swojej diecezji. Należy troszczyć się o jedność i braterstwo wśród kapłanów a szczególną troską trzeba objąć najmłodszych kapłanów.

„Izolacja jest trucizną dla kapłana” – podkreślił ks. kard. O’Malley.

Kolejny element to transparencja w zarządzaniu dobrami materialnymi. Po trzecie, Kościół musi odnaleźć się na “kontynencie cyfrowym”, aby korzystać z nowych technologii i sieci społecznościowych.

„W Bostonie połowa mieszkańców to ludzie wierzący, pozostali uważają się za niewierzących. Na 400 tys. studentów 25 proc. nie należy do żadnej religii. Możemy trafić do wszystkich poprzez media” – mówił.

Ks. kard. O’Malley zwrócił też uwagę na „analfabetyzm religijny” katolików. Według statystyk aż połowa nie wierzy w realną obecność Jezusa w Eucharystii. Zapytany o kwestię nadużyć seksualnych powiedział, że w Bostonie zastosował zasadę „zero tolerancji”. Po trudnych latach bostońskie seminarium ma kleryków i udało się odzyskać zaufanie ludzi.

Sympozjum odbyło się na Uniwersytecie Św. Damazego w Madrycie i spotkało się z dużym zainteresowaniem.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj