fot. Monika Tomaszek

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w toruńskim sanktuarium

W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

W ramach uroczystości zaplanowano m.in. sympozjum pt. ,,Godni synowie ojczyzny”.

https://twitter.com/AKSiMTorun/status/1506923614104395778

Uroczystości rozpoczęły się w toruńskim sanktuarium Mszą św. w intencji Polaków zamordowanych za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Eucharystii  przewodniczył ks. bp Andrzej Suski, biskup senior diecezji toruńskiej.

Po Mszy św. uroczystości przeniosły się do kaplicy Pamięci Polskich Męczenników, gdzie rozpoczęło się sympozjum pt. ,,Godni synowie ojczyzny”.

W jego trakcie nastąpi też odsłonięcie i poświęcenie kolejnej tablicy z nazwiskami bohaterskich Polaków. Podczas sympozjum głos zabierze m.in. prezes IPN, dr Karol Nawrocki – mówi dr Dorota Żuchowska, dziekan Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która współorganizuje to wydarzenie.

– Będziemy mogli wysłuchać referatu prezesa IPN, który objął honorowym patronatem tę uroczystość – obok szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Będą też referaty dotyczące roli mieszkańców wsi w ratowaniu Żydów podczas okupacji niemieckiej. Pojawią się też świadectwa, które będą towarzyszyły odsłonięciu i poświęceniu tablic z nazwiskami bohaterskich Polaków pod tytułem: „Czas wojny sprawdzianem z człowieczeństwa”. To już kolejne sympozjum poświęcone tej tematyce, podsumowujące działania badawcze, które prowadzi Instytut „Pamięć i Tożsamość” – podkreśla dr Dorota Żuchowska.    

Podczas sympozjum odbędzie się również prezentacja 3 tomu książki „Godni synowie naszej Ojczyzny”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. Radio Maryja i Telewizja Trwam.

RIRM

drukuj