fot. PAP/EPA

„Współczesne zagrożenia kulturowe”

W Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyło się ogólnopolskie sympozjum naukowe pod tytułem „Współczesne zagrożenia kulturowe”. Konferencja w szczególny sposób skierowana była do rodziców i wychowawców.

Dziś świat zmaga się nie tylko z wojną na Ukrainie, ale każdego dnia toczy walkę kulturową. Jednym z największych zagrożeń staje się ideologia gender, o której mówił etyk ks. prof. Paweł Borkiewicz TCHr.

– Niektóre media zachodnie np. relacjonowały, że wielkim problemem w obecnej sytuacji na Ukrainie jest status osób transpłuciowych. Mają mieć one problem z przedostawaniem się przez granicę, ponieważ ich nowa tożsamość nie odpowiada tej udokumentowanej w ich dowodach tożsamości. To pokazuje do czego dochodzimy, że zamiast rzeczywiście troszczyć się i walczyć o życie, o suwerenność narodu, o bezpieczeństwo rodzin, część mediów zajmuje się sprawami absurdalnymi – wskazał ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCHr.

To media stały się dzisiaj narzędziem walki z dotychczasową kulturą europejską, która wyrosła na wartościach chrześcijańskich. Jeśli dorośli nie zaczną kontrolować treści, jakie docierają do dzieci, to wkrótce świat wartości, który znaliśmy całkowicie się zmieni – podkreślała pisarka Małgorzata Nawrocka.

– Musimy chronić dzieci i młodych. Chronić, by nie marnowali swojego życia siedząc godzinami w mediach. Oczywiście wątek równoległy to są treści. Są treści nieprzystosowane dla osób w bardzo młodym wieku, są nawet treści, które nie powinny być promowane dla dorosłych, jako dostępne powszechnie, więc to jest problem – akcentowała Małgorzata Nawrocka.

Sobotnie sympozjum było skierowane do rodziców, nauczycieli i wychowawców, po to, by dać im wskazówki, jak chronić dzieci przed współczesnymi zagrożeniami kulturowymi.

– Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci i młodzież wychowują się w rodzinach. Taki model, jaki przedstawimy w rodzinach, tak nasze dzieci będą się kształtowały, a wielu rodziców nie ma świadomości zagrożeń, które istnieją w mediach – podkreśliła Mirosława Chmielewicz z Centralnej Diakonii Społecznej.

To już kolejne sympozjum zorganizowane przez Centralną Diakonię Społeczną. Patronat nad tym wydarzeniem objęła TV Trwam i Radio Maryja.

 

TV Trwam News

drukuj