fot. bydgoszcz.ipn.gov.pl

W Bydgoszczy odbędą się uroczystości pogrzebowe Mariana Olejniczaka, Żołnierza Niezłomnego

W 84. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego w Bydgoszczy odbędą się dziś uroczystości pogrzebowe Mariana Olejniczaka, Żołnierza Niezłomnego.

Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie w kościele garnizonowym. Przewodniczyć jej będzie ks. bp Krzysztof Włodarczyk. Marian Olejniczak spocznie w Kwaterze Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu komunalnym. Jego szczątki zostaną tam złożone po 74 latach od śmierci.

Prof. Mirosław Golon, zastępca dyrektora gdańskiego oddziału IPN, wskazał, że będzie to wyjątkowa uroczystość pogrzebowa.

– To nie jest tylko uroczystość dedykowana pamięci samego zamordowanego, uczestnika konspiracji niepodległościowej z pięknym życiorysem. Młody, 23-letni człowiek walczył i pod okupacją niemiecką, i w okresie zniewolenia komunistycznego. Będziemy mieli też coś, co jest bardzo ważne z punktu widzenia historii II wojny światowej, a mianowicie ogromne wspomnienie o wspaniałej, patriotycznej, pięknej rodzinie kultywującej najpiękniejsze polskie tradycje i wartości – powiedział prof. Mirosław Golon.

Marian Olejniczak był łącznikiem Okręgu Pomorskiego AK i współpracownikiem oddziału Stanisława Kamińskiego ,,Młota”. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy został skazany na karę śmierci, którą wykonano 30 grudnia 1949 roku. Jego szczątki IPN odnalazł dwa lata temu na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl