fot. wikipedia

Hiszpania: w Madrycie zatrzymano byłego wenezuelskiego generała

Były wenezuelski generał Hugo Carvajal został zatrzymany w piątek w Madrycie. W czasach rządów zmarłego prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza pełnił on funkcję dyrektora kontrwywiadu wojskowego.

Jak poinformowała hiszpańska policja krajowa (Policia Nacional), ujęcie Carvajala przeprowadzono na prośbę władz USA. Były wenezuelski generał jest oskarżony przez Amerykanów o przestępstwo gospodarcze.

Według informacji hiszpańskiej policji 59-letni Hugo Carvajal, który od 2004 r. przez blisko 10 lat szefował kontrwywiadowi wojskowemu w Caracas, jest zamieszany w proceder prania brudnych pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami.

Choć Carvajal należał do jednego z najbardziej zaufanych ludzi Chaveza, to relacje z jego następcą, Nicolasem Maduro, nie należały do najlepszych. W lutym 2019 r. były generał poparł Juana Guaido, lidera opozycji w Wenezueli, który ogłosił się prezydentem. Carvajal wezwał też członków armii do buntu przeciwko Maduro.

„Tu kolejny żołnierz zabierający głos na rzecz wolności i demokracji, aby służyć przywróceniu ładu konstytucyjnego, który pozwoliłby na ogłoszenie wolnych wyborów” – powiedział Carvajal w opublikowanym wówczas w internecie nagraniu.

Hiszpania była jednym z pierwszych państw świata, które uznały Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli. Premier Pedro Sanchez wielokrotnie apelował też na arenie międzynarodowej o popieranie Guaido, a Nicolasa Maduro określał mianem „tyrana”.

Aresztowanie Carvajala zbiega się z wizytą w Madrycie amerykańskiego wysłannika do spraw Wenezueli Elliotta Abramsa. Dyplomata z USA od środy przebywa na Półwyspie Iberyjskim, gdzie m.in. podczas rozmów z szefami dyplomacji Portugalii i Hiszpanii apelował o „pilne działania” służące rozwiązaniu kryzysu w Wenezueli.

W środę podczas spotkania z portugalskimi dziennikarzami w Lizbonie Abrams stwierdził, że choć priorytetem jest pokojowe rozwiązanie wewnętrznego konfliktu w Wenezueli, to jednak administracja prezydenta Donalda Trumpa nie wyklucza też opcji siłowej przeciwko reżimowi w Caracas.

PAP/RIRM

drukuj