fot. flickr.com

Hiszpania: Ks. kard. Osoro zwolnił wiernych z niedzielnej Mszy św., baskijska diecezja Vitoria zamknęła kościoły i kaplice. Episkopat zachęca do śledzenia Eucharystii przez radio i telewizje

W związku z szerzeniem się koronawirusa wierni archidiecezji madryckiej zostali zwolnieni z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. Ks. kard. Carlos Osoro zachęca do śledzenia Eucharystii przez radio lub telewizję oraz do komunii duchowej. W Madrycie jest ok. 2 tys. zarażonych koronawirusem. Swoje meczety zamknęli również muzułmanie.

„Prewencja przed zakażeniem jest odpowiedzialnością obywatelską i chrześcijańską najwyższej wagi w obecnej chwili (…). Mamy obowiązek, aby ograniczyć do maksimum działalność grupową we wszystkich środowiskach Kościoła diecezjalnego” – czytamy w komunikacie.

Ks. kard. Osoro zwolnił wszystkich wiernych z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Eucharystii, szczególnie osoby w podeszłym wieku oraz dzieci i młodzież. W oczekiwaniu na nowe rozporządzenia władz sanitarnych „nasze świątynie pozostaną otwarte, abyśmy mogli wejść i modlić się w milczeniu do Pana”.

Ks. kard. Osoro zachęca wiernych do komunii duchowej: „jest to tradycyjna praktyka Kościoła, którą powinniśmy odzyskać w tych bolesnych okolicznościach”. Kapłani mają zatroszczyć się także o chorych, samotnych i osoby starsze.

W chwili obecnej w Madrycie jest ok. 2 tys. osób zakażonych koronawirusem. Władze spodziewają się, że sytuacja może pogorszyć się w ciągu najbliższych dni.

Także inne hiszpańskie diecezje przygotowują się do epidemii. Baskijska diecezja Vitoria, w której liczba osób zakażonych jest bardzo wysoka, w czwartek zamknęła wszystkie kościoły i kaplice na dwa tygodnie.

Podobną decyzję podjęła Komisja Islamska w Hiszpanii zamykając madryckie meczety dla wspólnych modlitw.

Pierwsze arcybractwa pokutne już odwołały tradycyjne procesje podczas Wielkiego Tygodnia. Przewodniczący Episkopatu Hiszpanii ks. kard. Juan José Omella zapewnia, że ostateczna decyzja zostanie podjęta w ścisłej współpracy z władzami i w zależności od regionu kraju.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj