fot. PAP/EPA

Hiszpania: Pomimo szczepień w domach seniora od początku roku zmarło prawie 1000 osób

Od początku stycznia do piątku w domach spokojnej starości w Hiszpanii zmarło blisko 1000 osób zakażonych koronawirusem – informuje radio Cadena Ser, powołując się na statystyki regionalnych służb medycznych. Liczne zgony miały miejsce w okresie prowadzonych od końca grudnia szczepień przeciw COVID-19.

Rozgłośnia wskazuje, że po okresie bożonarodzeniowo-noworocznym w całym kraju przybyło ognisk infekcji w domach opieki dla seniorów. Według niej w najbliższych dniach liczba zgonów w tych placówkach może wzrosnąć wraz z nasileniem się epidemii. Z danych służb medycznych wynika, że w domach spokojnej starości zakażonych jest obecnie prawie 8000 osób.

Ministerstwo Zdrowia Hiszpanii spodziewa się, że zjawisko nasilenia epidemii widoczne będzie w najbliższych tygodniach zarówno w domach seniorów, jak i wśród ogółu populacji. Wskazuje na nienotowane wcześniej tempo przybywania nowych infekcji. W środę dobowy bilans wyniósł 38 tys. przypadków, zaś w czwartek 35 tys.

Salvador Illa, szef resortu zdrowia, który mówił o „najbliższych bardzo trudnych tygodniach”, spodziewa się, że do poniedziałku w Hiszpanii zakończy się szczepienie w domach seniorów pierwszą dawką szczepionki.

Tymczasem w piątek rano Marcos Lopez Hoyos, szef Hiszpańskiego Towarzystwa Immunologicznego (SEI) zapowiedział, że epidemia COVID-19 potrwa co najmniej do początku 2022 r.

„W obecnej chwili bardzo trudno określić czas jej trwania. W najlepszym przypadku jeszcze przez rok będą nam towarzyszyły sczepienia oraz maski ochronne” – ocenił.

 PAP

drukuj