fot. PAP/EPA

W PE trwają prace nad raportem dotyczącym praworządności w Polsce

Komisja Parlamentu Europejskiego ds. wolności obywatelskich przygotowuje raport dotyczący praworządności w Polsce. Jutro na temat Polski będą rozmawiać europosłowie.   

Mając na uwadze temat praworządności w Unii Europejskiej oraz prowadzone w toku wysłuchania w sprawie Polski (na mocy art. 7 ust. 1 Traktatu z Lizbony) w Strasburgu po raz kolejny europosłowie zajmują się Polską. Nie tylko w sposób oficjalny na sali plenarnej, ale również w kuluarach Parlamentu Europejskiego.

Jutro debata dotycząca Polski, a głosowanie nad stosowną rezolucją w czwartek. Zanim jednak poznamy szczegóły oficjalnych stanowisk liderów wszystkich grup politycznych, warto powiedzieć, że w Parlamencie Europejskim przygotowywany jest raport komisji LIBE (ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych) dotyczący praworządności w Polsce. Znając obowiązujące w europarlamencie procedury, trzeba wyznaczyć do niego kontrsprawozdawcę, który może zaprezentować ocenę dokumentu całkowicie odmienną niż sprawozdawca. Tak się składa, że kontrsprawozdawcą raportu został polski europoseł z grupy EKR Patryk Jaki.

– Jeżeli chodzi o raport, jak i o rezolucję, to one oczywiście nie mają większego znaczenia w sensie prawnym, poza takim wydźwiękiem propagandowym, do którego można się odwoływać. Moja rola będzie się sprowadzała do tego, żeby do końca protestować przeciwko nieprawdziwym oskarżeniom wobec naszego państwa – mówi europoseł Patryk Jaki.

Przypomnieć należy, że przy powstawaniu tego rodzaju dokumentów wszyscy posłowie komisji LIBE mogą zgłaszać swoje poprawki. Na ich podstawie możliwe jest porozumienie na poziomie grup politycznych co do kształtu przygotowywanego raportu.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj