Obraz autorstwa Freepik

Inflacja nie odpuszcza

Inflacja w marcu spadła do poziomu 16,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1,1 procent.

Analitycy oczekiwali wzrostu cen na poziomie 15,8 proc. rok do roku. Żywność zdrożała o 24 proc., energia o 26 proc., a paliwa o 0,2 procent.

„Inflacja w marcu spada, ale nieco wolniej od oczekiwań (…). Obniżyła się do 16,2 procent r/r z 18,4 procent w lutym, przede wszystkim dzięki hamowaniu wzrostu cen paliw (efekt wysokiej bazy sprzed roku)” – wskazali ekonomiści PKO BP.

W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1,1 procent. Żywność podrożała o 2,3 procent. Spadły za to ceny nośników energii i paliw. Analityków z Banku Pekao SA zaniepokoił wzrost inflacji bazowej.

„Zdecydowanie bardziej gorzki niż słodki odczyt (…). Inflacja bazowa jeszcze przyspieszyła do ok. 12,2 procent” – poinformowali.

Polski Instytut Ekonomiczny podkreślił, że inflacja bazowa obniży się do jednocyfrowych poziomów dopiero w końcówce tego roku. Zauważył też, że szczyt inflacji – po rekordowym lutym – jest już za nami. W kolejnych miesiącach będziemy obserwować spadek wskaźnika.

„Powrót inflacji do celu będzie powolny. Ceny w 2023 r. wzrosną średnio o prawie 13 proc., a inflacja bazowa będzie dwucyfrowa. Jednocześnie eskalacja żądań płacowych w strefie euro, utrwala inflację na Zachodzie. Spodziewamy się, że NBP nie obniży stóp procentowych w tym roku” – ocenił Polski Instytut Ekonomiczny.

Hamowanie inflacji nie oznacza, że ceny maleją. Koszty cały czas rosną, ale wolniej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl