fot. szer. Natalia Wawrzyniak/11DKPanc

[TYLKO U NAS] P. Mucha: Relacje polsko-amerykańskie od lat rozwijamy z sukcesem i będziemy rozwijać je dalej. Polska podejmuje budowanie mostów między Stanami Zjednoczonymi a UE

Wspólnota interesów w rozumieniu interesów społeczeństw, narodów czy państw jest bardzo wyraźna. Można się spodziewać, że będziemy działać tak, jak działaliśmy, bo relacje polsko-amerykańskie od lat rozwijamy z sukcesem i będziemy je dalej rozwijać. Polska ma do odegrania szczególną rolę, jeżeli chodzi o relacje euroatlantyckie – mówił Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Obchodzimy dziś Dzień Służby Zagranicznej. Przez pandemię prezydent Andrzej Duda nie spotka się z przedstawicielami polskiej dyplomacji. Skierował do nich list. [czytaj więcej]

W liście szef państwa polskiego wskazuje na zaangażowanie, jakim jest służba zagraniczna oraz na wyzwania związane z sytuacją pandemiczną.

– Prezydent zwraca uwagę na kontekst wzmocnienia amerykańskiej obecności wojskowej na naszym terytorium, bo jesteśmy na etapie wdrażanie w życie postanowień dwustronnej umowy o wzmocnionej współpracy obronnej. Powstanie między innymi wysunięte Dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych. Fundament, jeżeli chodzi o relacje polsko-amerykańskie w zakresie dotyczącym zwłaszcza kontekstu bezpieczeństwa, jest bardzo trwały i bardzo silny – powiedział Paweł Mucha.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP podkreślił, że jeżeli chodzi o relacje polsko-amerykańskiej, to mamy wspólną bazę, która jest wspólnotą interesów.

– Wspólnota interesów w rozumieniu interesów społeczeństw, narodów czy państw jest bardzo wyraźna. Można się spodziewać, że będziemy działać tak, jak działaliśmy, bo relacje polsko-amerykańskie od lat rozwijamy z sukcesem i będziemy je dalej rozwijać. Polska ma do odegrania szczególną rolę, jeżeli chodzi o relacje euroatlantyckie. To jest to, co pan prezydent Andrzej Duda – i jego współpracownicy, ale także i polska dyplomacja – od lat bardzo trafnie definiuje i w praktyce podejmuje, czyli budowanie mostów między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Wiemy, że bardzo otwarte polskie nastawienie wobec USA było i jest wykorzystywane do tego, żeby mosty budować w szerszych relacjach. Chociażby można wskazać inicjatywę Trójmorza. Trzeba powiedzieć, że wraz z całym regionem Europy Środkowej ta inicjatywa, gdzie Polska jest jednym z kluczowych państw, jest także postrzegana przez partnerów amerykańskich jako istotne – jeżeli chodzi o współdziałanie – narzędzie dla tworzenia relacji wewnątrzwspólnotowych. Inicjatywa Trójmorza skupia również państwa spoza Unii Europejskiej – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Gość audycji „Aktualności dnia” stwierdził, że „interesy amerykańskie, które są jednoznacznie zdefiniowane, nie zmieniły się”.

– Stany Zjednoczone, czy to politycy ze strony Republikańskiej czy ze strony Demokratów wyraźnie wypowiadali się w sprawach Nord Stream 2 bardzo często bardziej zdecydowanie, niż wypowiadają się politycy unijni, więc jestem przekonany, że to konsekwentne stanowisko amerykańskie w tej sprawie także nie będzie ulegać zmianie – wskazał wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

We wtorek prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczną dwudniową wizytę w Republice Litewskiej. Podczas spotkania zostanie powołana Rada prezydentów Litwy o Polski, która ma wzmocnić współpracę między państwami w sferze relacji dwustronnych oraz na szczeblu Unii Europejskiej.

– Nasza współpraca sąsiedzka wynikająca z historii jest bardzo bliska. Są elementy strategicznej współpracy Polski i Litwy czy współpracy, jeżeli chodzi o infrastrukturę, energetykę oraz kwestię bezpieczeństwa. (…) Wizyta odbywa się po wyborach parlamentarnych, po utworzeniu nowej koalicji rządowej na Litwie. Pan prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z prezydentem Litwy, ale będzie także rozmawiał z kończącym kadencję premierem Litwy, jak i mającą wkrótce objąć to stanowisko polityk. Będą omawiane kwestie związane z wyzwaniami pandemicznymi, jak również kwestie dotyczące współpracy ekonomicznej, politycznej oraz bezpieczeństwa – podsumował Paweł Mucha.      

Całą rozmowę z udziałem wiceszefa Kancelarii Prezydenta RP z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl