fot. msz.gov.pl

Pogłębienie współpracy na linii UE – Partnerstwo Wschodnie?

Unia Europejska rozważa zaproponowanie krajom Partnerstwa Wschodniego możliwości współpracy z agencjami unijnymi czy uczestnictwo w niektórych unijnych politykach – poinformował w Luksemburgu szef MSZ Witold Waszczykowski.

Szefowie dyplomacji państw unijnych spotkali się w Luksemburgu ze swoimi odpowiednikami z krajów należących do Partnerstwa, czyli ministrami spraw zagranicznych Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Azerbejdżanu i Armenii.

Minister Witold Waszczykowski zauważył, że w relacjach krajów Partnerstwa Wschodniego z Unią Europejską są postępy.

System liberalizacji wiz został przyznany Ukrainie i Gruzji. Zbliżamy się do szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli, gdzie – mam nadzieję – zostaną zaproponowane nowe płaszczyzny współpracy z Unią Europejską. Być może będą to agencje unijne czy poszczególne polityki unijne. Niestety w dalszym ciągu nie ma konsensusu co do rozszerzenia Unii i ewentualne włączenie któregoś z członków Partnerstwa Wschodniego jako państwa członkowskiego. To jeszcze jest przed nami – powiedział Witold Waszczykowski.

Partnerstwo Wschodnie to realizowany od 2008 r. unijny projekt mający na celu pogłębianie współpracy z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Armenią i Azerbejdżanem. Projekt został zainicjowany przez Polskę i Szwecję.

RIRM

drukuj