Spotkanie liderów MSZ państw UE w Bratysławie

Minister Witold Waszczykowski bierze udział w dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej w formule Gymnich w Bratysławie.

W piątek, podczas pierwszego dnia spotkania, rozmowy ministra Witolda Waszczykowskiego poświęcone były relacjom Unii Europejskiej z Turcją oraz strategii globalnej Unii w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Szef polskiej dyplomacji rozmawiał również o sytuacji na wschodzie Ukrainy i implementacji porozumień mińskich.

Gospodarzem bratysławskiego spotkania jest Miroslav Lajčák, minister spraw zagranicznych i europejskich Republiki Słowackiej. Dyskusję prowadziła Wysoka Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Federica Mogherini.

Poprzednie spotkanie w formule Gymnich odbyło się Amsterdamie 5-6 lutego 2016. Spotkania w formule Gymnich, odbywające się tradycyjne raz w ciągu półrocza każdej kolejnej prezydencji, charakteryzuje swobodna i pogłębiona wymiana poglądów na tematy szczególnie istotne z punktu widzenia stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej. W trakcie spotkania nie dochodzi do uzgodnienia żadnych formalnych decyzji. Nazwa Gymnich pochodzi od położonego nieopodal Bonn zamku, gdzie w 1974 r., podczas niemieckiej prezydencji, odbyły się pierwsze tego typu rozmowy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl