MS powołał zespoły prokuratorskie ws. reprywatyzacji w Warszawie   

Sprawami reprywatyzacji w Warszawie zajmą się trzy zespoły prokuratorskie. Po jednym z Wrocławia i Warszawy, oraz zespół koordynujący w Prokuraturze Krajowej.  Zespoły zostały powołane na polecenie ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

Śledczy zbadają, czy nie doszło do niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych oraz wyłudzeń w związku z tzw. reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcą, by prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz ujawniła notatki służbowe ws. reprywatyzacji. Taki wniosek przedstawił poseł Jarosław Krajewski.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że bezpośredni nadzór ze strony Hanny Gronkiewicz-Waltz nad biurem gospodarki nieruchomościami musiał oznaczać podejmowanie decyzji po wielu rozmowach zarówno z urzędnikami, jak i z dyrekcją biura nieruchomościami. Oczekujemy, że Hanna Gronkiewicz-Waltz przedstawi notatki służbowe, protokoły z posiedzeń, na których były omawiane kwestie reprywatyzacji, choćby działki przy ul. Chmielnej 70 – zaznaczył Jarosław Krajewski.

Tymczasem Klub Platformy Obywatelskiej złożył dziś w Sejmie projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Z kolei w najbliższy poniedziałek sytuacją w stolicy w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji zajmie się zarząd PO.

Od kwietnia br. decyzje reprywatyzacyjne w Warszawie kontroluje Centralne Biuro Antykorupcyjne. Kontrola dotyczy prawidłowości decyzji z lat 2010-16, głównie co do zwrotów gruntów warszawskich i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r.

RIRM

drukuj