fot. PAP/Tomasz Gzell

W Warszawie odbyła się konferencja „Rodzina w centrum uwagi”. Zapowiedziano działania mające na celu poprawę polityki prorodzinnej

W Warszawie, m.in. z udziałem minister rodziny Marleny Maląg, odbyła się konferencja dla samorządów zatytułowana „Rodzina w centrum uwagi”. W trakcie dyskusji padła zapowiedź ścisłej współpracy z samorządami, by  poprawiać politykę prorodzinną.

Troska o rodzinę to jedno z głównych założeń programowych obozu Zjednoczonej Prawicy.  W 2015 roku rząd Beaty Szydło rozpoczął realizację postulatów w tej kwestii.

– Od czasu końcówki 2015 roku mamy ten przyjazny czas dla rodzin stworzony przez rząd – podkreśliła Marlena Maląg.

Ten dobry czas to bezpośrednie wsparcie finansowe dla rodzin. Na pierwszy plan wybił się program 500 plus, z którego dzisiaj korzysta 6,5 mln polskich dzieci – mówiła minister rodziny i polityki społecznej. To jednak nie wszystko.

– Dzisiaj, w roku 2020, mamy ok 200 tysięcy miejsc opieki żłobkowej, opieki nad dziećmi do lat 3. Kiedy rząd PiS obejmował rządy, wtedy tych miejsc było niespełna 100 tys. – zwróciła uwagę Marlena Maląg.

O działaniach, ale i polityce ukierunkowanej na wsparcie polskich rodzin minister rodziny i polityki społecznej mówiła podczas konferencji „Rodzina w centrum uwagi”. Aby poprawiać przyjazne otoczenie dla polskich rodzin, rząd liczy na lepszą współpracę z samorządami. Resort rodziny podjął analizę, jak polityka prorodzinna działa na poziomie lokalnym.

– Chcemy, żeby administracja centralna współpracowała z samorządowcami, współpracowała również z trzecim sektorem – oznajmiła wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

Dla gmin, które zdecydują się na jeszcze ściślejsze relacje, przewidziane są specjalne pilotaże, które mają wzmacniać politykę prorodzinną w odpowiedzi na lokalne potrzeby mieszkańców. Podczas konferencji wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker przypomniał, że rząd uruchomił Fundusz Inwestycji Lokalnych, w ramach którego 12 mld. zł. trafi do samorządów.

– W ciągu najbliższych paru dni premier Mateusz Morawiecki rozpisze także program w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Taki  dodatkowy program dla terenów popegeerowskich – poinformował Paweł Szefernaker.

Przed rządem i samorządami jest jeszcze wiele pracy, by programy społeczne dotarły do tych miejsc, które przez lata były wykluczone i mogły wpłynąć na wciąż pozostawiający wiele do życzenia wskaźnik dzietności w Polsce.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl