fot. wikipedia.org

Warszawa: Do zasobów miasta wraca pięć kolejnych nieruchomości

Stołeczny ratusz na podstawie tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej wydał kolejnych pięć decyzji i umorzył roszczenia m.in. do terenu, gdzie znajduje się dom studencki „Babilon” Politechniki Warszawskiej. Decyzje oznaczają, że nieruchomości wracają do zasobów m.st. Warszawy i Skarbu Państwa.

W piątkowym komunikacie przesłanym przez biuro prasowe ratusza poinformowano, że w tym tygodniu podpisano pięć decyzji umorzeniowych dotyczących nieruchomości położonych przy Osieckiej 54 na Pradze Południe, gdzie obecnie znajduje się droga publiczna; Kobzowej – obecnie to teren ulicy Lirowej 14 i 16; Kopińskiej 13, który obecnie stanowi fragment drogi, pasa zieleni i chodnika na Kopińskiej; Węgierskiej 15 – obecnie to działka na której znajduje się dom studencki „Babilon” Politechniki Warszawskiej pod obecnym adresem Kopińska 12/16 oraz nieruchomość przy Puławskiej 162 (obecnie Puławska 158/164), gdzie z kolei znajduje się budynek mieszkalny z 42 miejskimi lokalami.

Ratusz przypomniał w komunikacie, że we wrześniu 2016 r. weszła w życie tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna, która wprowadziła m.in. możliwość zakończenia postępowań dotyczących tzw. śpiochów (reguluje to art. 214b ustawy o gospodarce nieruchomościami), czyli nieruchomości, co do których wiele lat temu został złożony wniosek, ale wnioskodawcy zaprzestali później dalszych działań zmierzających do ich odzyskania.

W lutym ubiegłego roku rozpoczęto publikacje ogłoszeń o „śpiochach”. Łącznie w szesnastu partiach ukazały się ogłoszenia dotyczące 210 takich nieruchomości.

W styczniu br. w Biurze Spraw Dekretowych rozpoczęto wydawanie decyzji umarzających postępowania reprywatyzacyjne. Ogółem wydano 56 decyzji dotyczących tzw. śpiochów, dzięki czemu miasto odzyskało 48 nieruchomości, w których znajdują się 234 lokale miejskie – podano w komunikacie.

PAP/RIRM

drukuj