Warszawa: 11 listopada zapłonie Świeca Niepodległości – dar papieża Piusa IX

W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, 11 listopada, w Świątyni Opatrzności ponownie zapłonie Świeca Niepodległości – dar papieża Piusa IX. Stała się ona symbolem modlitwy za Ojczyznę – poinformował PAP rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński.

Dlatego też – jak zaznaczył ks. Przemysław Śliwiński – na stulecie niepodległości przygotowano też świece miniaturki.

„Zapalając je wieczorem o godz. 19.18 w kościołach i domach, wierni archidiecezji warszawskiej będą dziękować Opatrzności Bożej za wolną Ojczyznę i prosić o dalszą nad nią opiekę” – dodał.

11 listopada – poinformował ks. Śliwiński – rano podczas Mszy św. dziękczynnej o godz. 9.00 Świecę Niepodległości zapali w Świątyni Opatrzności Bożej prezydent Andrzej Duda wraz z metropolitą warszawskim ks. kard. Kazimierzem Nyczem, a o godz. 19.18, porze nawiązującej do roku odzyskania niepodległości, wyjątkowa świeca zapłonie po raz kolejny.

„Dokładnie w tym czasie w wielu domach i parafiach archidiecezji warszawskiej zapalone zostaną miniaturowe świece niepodległości, przygotowane przez Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie” – dodał.

Jak wyjaśnił rzecznik archidiecezji warszawskiej, miniatura Świecy Niepodległości jest wierną, zmniejszoną kopią historycznego oryginału (wysokość 17 cm, średnica 3 cm).

„Świece zostały ręcznie wykonane, zdobione woskiem i malowanymi złoceniami, zawierają wierne odwzorowanie wizerunku Matki Bożej i ornamentów. Do każdej świecy została dołączona karta z jej historią i „Aktem Dziękczynienia Polski” do osobistego odmówienia” – zaznaczył ks. Przemysław Śliwiński.

Główne uroczystości pod przewodnictwem ks. kard. Kazimierza Nycza, z udziałem najwyższych władz państwowych, licznych warszawiaków i pielgrzymów z całej Polski odbędą się 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej. Uroczysta msza dziękczynna rozpocznie się o godz. 9.00. Metropolita warszawski wraz z prezydentem RP zapalą Świecę Niepodległości, ofiarowaną Warszawie przez papieża Piusa IX w 1867 r. Zostanie też odmówiony „Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej”. Uroczystość będzie transmitowana przez TVP.

Po Mszy świętej z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej odbędzie się uroczystość posadzenia siedmiu dębów na cześć siedmiu Ojców Wolności – osób, które walnie przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. W uroczystości tej wezmą udział prezydent RP, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio i metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz.

W Świątyni Opatrzności zabrzmi skomponowane specjalnie na stulecie niepodległości dzieło Pawła Muzyki. Będzie to światowa premiera wielkiej formy oratoryjnej „Missa Solemnis” jako wotum wdzięczności z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczysty koncert rozpocznie się o godz. 17.00. Monumentalne trzynastoczęściowe oratorium wykona pod batutą Tomasza Tokarczyka orkiestra Sinfonia Viva wraz z chórem Filharmonii Narodowej i solistami.

W dniu Narodowego Święta Niepodległości o godz. 18.00 zainaugurowana zostanie tradycja śpiewania pieśni patriotycznych i religijnych w Świątyni Opatrzności Bożej. Dokładnie o godz. 19.18 – w nawiązaniu do roku 1918 – ponownie zapłonie Świeca Niepodległości, warszawiacy zapalą miniaturowe kopie tej świecy w swoich domach.

W bazylice Świętego Krzyża o godz. 20.00 odbędzie się światowa premiera „Quem Queritis” („Kogo szukacie?”). Spektakl Polskiej Opery Kameralnej, nawiązujący do źródeł teatru i muzyki polskiej, ma być odpowiedzią na obchody szczególnego w tym roku święta niepodległości. Ryszard Peryt dokonał wyboru polskich utworów poetyckich z XVI i XVII wieku oraz fragmentów biblijnych w XVI-wiecznym tłumaczeniu Jakuba Wujka.

Koncert z okazji stulecia odzyskania niepodległości odbędzie się także w kościele św. Katarzyny na Służewie. Początek o godz.19.00

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl