Nieracjonalne działania MSZ

Polskie organizacje w Niemczech są zainteresowane kupnem zabytkowego budynku Konsulatu Generalnego RP w Kolonii, który chce sprzedać MSZ. Resort milczy w tej sprawie.

MSZ chce przenieść placówkę dyplomatyczną do tańszej lokalizacji w ramach oszczędności, czemu sprzeciwia się polonia mieszkająca w Niemczech. W ramach kompromisu chęć zakupu budynku wyraziło m.in. Polskie Towarzystwo Medyczne.

– Z taką inicjatywą wystąpił Dr Miller, który jest prezesem Towarzystwa Medycznego polskich medyków w Niemczech. Pisał do MSZ w tej sprawie. Odpowiedziano mu bardzo enigmatycznie, po czym sprawa ucichła w tym sensie, że nie dostawał żadnej odpowiedzi na swoje monity. Wydaje się, że trzeba po prostu zrobić rozsądny okrągły stół, spotkać się i porozmawiać; czy jest mądry plan zagospodarowania tego budynku. Bo wiadomo, MSZ musi oszczędzać pieniądze, ale być może jest bardziej rozsądna opcja niż wyzbywanie się obiektu, który być może mógłby przynosić zyski – powiedział prof. Piotr Małoszewski –  przewodniczący konwentu organizacji polonijnych w Niemczech.

Sprawą ma się zająć w przyszłym tygodniu Sejmowa Komisja łączności z Polakami za Granicą.

Będziemy pytać MSZ o priorytety, jeżeli chodzi o przenoszenie, kształtowanie postulatów. Będziemy pytać szczególnie o konsulat w Kolonii. Uważamy, że to jest dużą wartością posiadanie tej historycznej willi. Sprzedaż może mieć aspekt ekonomiczny ale też pamiętajmy, że ta willa ze względu na opiekę konserwatorską nie będzie łatwa do zbycia. Podchodziłbym bardzo ostrożnie do tego, uznając potrzebę oszczędności ale musimy też dokładnie znać kryteria, w oparciu o jakie MSZ podejmuje decyzje. Dzisiaj wydają się one w wielu przypadkach – i w tym przypadku – po prostu nieracjonalne – powiedział poseł Artur Górski z sejmowej komisjiłączności z Polakami za Granicą.

RIRM 

drukuj