fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda: Proszę o rzetelną dyskusję, o zachowanie zasad debaty parlamentarnej, o które prosiłem i o które apeluję. To jest bardzo ważne, żeby ludzie o Sejmie i posłach mówili dobrze

Proszę o rzetelną dyskusję, o zachowanie zasad debaty parlamentarnej, o które prosiłem i o które apeluję. Chciałbym, żeby ocena pracy wysokiej izby w polskim społeczeństwie rosła. To jest bardzo ważne, żeby ludzie o Sejmie i posłach mówili dobrze; że to są ludzie uczciwi, którzy rzeczywiście ciężko dla nich pracują, bo ja wiem o tym, że w ogromnej, absolutnej większości przypadków tak właśnie jest – że bardzo ciężko pracujecie po to, żeby osiągnąć jak najlepsze rezultaty dla swoich wyborców, dla Rzeczpospolitej – mówił prezydent Andrzej Duda podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IX kadencji.

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda wygłosił orędzie na pierwszym posiedzeniu Sejmu IX kadencji. Podkreślił, że zasiadanie w izbie niższej parlamentu z woli wyborców jest niezwykłym zaszczytem dla posłów, a także dla ich rodzin.

– Ta rozpoczynająca się IX kadencja Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, wolnej, suwerennej i niepodległej po ’89 roku, jest także z całą pewnością niezwykłym czasem dla posłów i ich najbliższych. Jest to wielki zaszczyt móc z wyboru polskiego społeczeństwa, naszych wyborców zasiadać w tej izbie, dyskutować o najważniejszych polskich sprawach; dyskutować o tym, w jaki sposób powinna rozwijać się Polska, wymieniać się poglądami, reprezentując różne prądy ideologiczne, różne punkty widzenia na Polskę, ale Polskę, wobec której nie mam żadnych wątpliwości, że wszyscy byśmy chcieli, aby była Polską wolną, suwerenną i niepodległą po wsze czasy – mówił prezydent.

Andrzej Duda przemawiając do zgromadzonych w Sejmie posłów, odniósł się do historii naszych przodków, którzy mimo różnic w poglądach i przekonaniach potrafili się jednoczyć i walczyć o dobro naszego kraju.

– Kiedy nas rusyfikowano, germanizowano, kiedy próbowano wydrzeć nam naszą tradycję, wydrzeć naszą mowę i nasze przekonania, kiedy usiłowano zrobić z naszych przodków ludzi innej kultury, innych obyczajów, innej mentalności, to się nie udało. Właśnie dzięki temu, że te korzenie były tak silne, głębokie i tak niezwykle szanowane, przede wszystkim w polskiej rodzinie. To dzięki polskiej rodzinie, dzięki polskiej inteligencji, ale także dzięki polskim księżom, dzięki Kościołowi ta tradycja przetrwała i przeniosła nas do wolnej, niepodległej i suwerennej Polski w tamtym 1918 roku, a potem także kolejnymi zrywami ludzi w okresie komunistycznego zniewolenia. (…) Wiecie, że wtedy mimo różnych poglądów i przekonań można było być jednością. A przede wszystkim nawet ci, którzy byli niewierzący, szanowali to, co leży u fundamentów i to, co jest oparciem dla naszej tradycji i kultury – podkreślał.

Szef państwa polskiego apelował o wzajemny szacunek i powściąganie emocji podczas dyskusji parlamentarnych.

– Jestem przekonany, że wszyscy, mimo różnic w poglądach, zasiadacie tutaj z pobudek patriotycznych. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Pewnie, że są emocje i proszę starać się, żeby je powściągać. Pewnie, że są dyskusje, ale nie mam wątpliwości, że w każdej z tych dyskusji jest Polska, różnie widziana – takie jest prawo, wyborcy wybierają, którą wizję w danym momencie uważają za słuszniejszą, za bliższą ich sercu, osobistym przekonaniom czy pragnieniom tego, jak chcą, żeby się Polska rozwijała. Proszę, żeby to szanować, szanować w obie strony i szanować siebie nawzajem – oznajmił Andrzej Duda.

Na sam koniec prezydent zwrócił się do posłów z prośbą o zachowanie zasad debaty parlamentarnej, aby polskie społeczeństwo wysoko oceniało pracę Sejmu i dobrze mówiło o jego członkach. Andrzej Duda wyraził także chęć, aby wszyscy posłowie podali sobie dłonie.

– Proszę o rzetelną dyskusję, o zachowanie zasad debaty parlamentarnej, o które prosiłem i o które apeluję. Chciałbym, żeby ocena pracy wysokiej izby w polskim społeczeństwie rosła. To jest bardzo ważne, żeby ludzie o Sejmie i posłach mówili dobrze; że to są ludzie uczciwi, którzy rzeczywiście ciężko dla nich pracują, bo ja wiem o tym, że w ogromnej, absolutnej większości przypadków tak właśnie jest – że bardzo ciężko pracujecie po to, żeby osiągnąć jak najlepsze rezultaty dla swoich wyborców, dla Rzeczpospolitej. (…) Chciałbym, żebyście na rozpoczęcie tej kadencji, na początek podali sobie rękę, jak ci, którzy spotykają się po to, żeby toczyć debatę o bardzo ważnych sprawach i umieją usiąść i spokojnie dyskutować – apelował polityk.  

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl