fot. Igor Smirnow/KPRP/prezydent.pl

Prezydent A. Duda: Obserwujemy bezprecedensowe próby kwestionowania ważności powołań sędziowskich

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że reformy wymiaru sprawiedliwości muszą się odbywać z poszanowaniem ram konstytucyjnych. W liście do Zgromadzenia Ogólnego Sędziów NSA podkreślił, że obserwujemy bezprecedensowe próby kwestionowania ważności powołań sędziowskich. „Nie było i nie będzie na to mojej zgody” – zaznaczył.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zasadnicze jej zapisy dotyczą wyboru sędziowskich członków tej Rady przez sędziów, a nie – jak to jest w przepisach od początków 2018 roku – przez Sejm. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

Poseł PiS-u, Zbigniew Kuźmiuk, liczy na to, że prezydent zawetuje ustawę.

– Moim zdaniem Krajowa Rada Sądownictwa, która została zaprojektowana w inny sposób, z wyborem sędziów także przez Sejm, działa naprawdę bardzo dobrze. Przede wszystkim została otwarta na środowiska, które do tej pory były w zasadzie w niej nieobecne, mianowicie sędziów liniowych. Ten sposób wybierania spowodował, że w Krajowej Radzie Sądownictwa pojawili się sędziowie z Sądów Rejonowych, których jest najwięcej, a których nie było w poprzednim KRS. Elita sądownictwa wybierała się sama i niestety rządząca koalicja próbuje powrócić do tego samego – wskazał Zbigniew Kuźmiuk.

Polityk zwrócił też uwagę, że w proponowanych przepisach znajdują się rozwiązania kwestionujące powołania dokonane przez obecną KRS.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl