fot. Instytut Prymasowski

Gniezno, Warszawa, Jasna Góra. Ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację ks. kard. Stefana Wyszyńskiego

Ogólnopolskie dziękczynienie odbędzie się 24 kwietnia w Gnieźnie, 3 maja na Jasnej Górze oraz 5 czerwca w Warszawie. Trzeba dziękować Panu Bogu za dar beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i wypraszać za jego wstawiennictwem potrzebne łaski – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki.

Ks. abp Stanisław Gądecki zwrócił uwagę, że Prymas Tysiąclecia był postacią wyjątkową.

„Ks. kard. Stefan Wyszyński jest dla Polaków postacią szczególną. Można go nazwać – obok św. Jana Pawła II – ojcem naszej wolności zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej” – wskazał ks. abp Stanisław Gądecki, zachęcając do udziału w ogólnopolskich uroczystościach dziękczynnych za dar beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

O tym, że Jasna Góra, Gniezno i Warszawa będą miejscami ogólnopolskich uroczystości dziękczynnych biskupi diecezjalni zdecydowali podczas spotkania na Jasnej Górze 25 sierpnia 2021 roku.

Pierwsza z uroczystości dziękczynnych będzie miała miejsce w Gnieźnie podczas obchodów ku czci św. Wojciecha, które odbędą się 23 i 24 kwietnia. Jak poinformowała archidiecezja gnieźnieńska, udział w nich potwierdziło dotąd 30 księży arcybiskupów i księży biskupów z Polski i zagranicy. Są wśród nich m.in.: prymas Czech, ks. kard. Dominik Duka; metropolita warszawski, ks. kard. Kazimierz Nycz; metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki.

Głównym punktem dziękczynienia za beatyfikację będzie suma odpustowa w niedzielę, 24 kwietnia, o godz. 10.00 na placu św. Wojciecha. Przewodniczyć jej będzie i homilię wygłosi prymas Polski, ks. abp Wojciech Polak. Niedzielną Mszę świętą będą transmitować Radio Maryja.

Drugi etap dziękczynienia odbędzie się 3 maja podczas jasnogórskich uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski. W sumie odpustowej o godz. 11.00 na jasnogórskim szczycie wezmą udział m.in. księża biskupi, którzy spotkają się dzień wcześniej w Częstochowie na obradach Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Za beatyfikację wierni podziękują również 5 czerwca podczas obchodzonego uroczyście w Warszawie Święta Dziękczynienia. Tego dnia zaplanowano Mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 12.00.

Beatyfikacja ks. kard. Stefana Wyszyńskiego miała miejsce 12 września 2021 r. w Warszawie, wraz z beatyfikacją m. Elżbiety Róży Czackiej. W roku 2022, oprócz ogólnopolskich dziękczynień, po raz pierwszy będzie obchodzone również liturgiczne wspomnienie Prymasa Tysiąclecia. Przypada ono w rocznicę jego śmierci – 28 maja.

Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl