Polska upamiętnia 40. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia – Msze święte, wystawa nieznanych fotografii i specjalny portal

Polska upamiętnia 40. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia, księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego. W programie obchodów m.in. Msze święte, wystawy i koncerty poświęcone przewodnikowi polskiego Kościoła w okresie komunizmu. Specjalny portal poświęcony prymasowi przygotowało Polskie Radio. Jak przypomina portal polskifr.fr, wydarzenia rocznicowe będą nawiązywać do zaplanowanej na 12 września beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

O 18:00 w archikatedrze gnieźnieńskiej Mszy świętej będzie przewodniczył prymas Polski ks. abp Wojciech Polak. Godzinę później w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie Eucharystię o owoce beatyfikacji kard. Wyszyńskiego odprawi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Ks. abp Stanisław Gądecki poruszy temat „Kardynał Stefan Wyszyński a List biskupów polskich do biskupów niemieckich”.

Jak poinformowała Archidiecezja Warszawska nawiązując do daty rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia 28. dzień miesiąca to od lat w stołecznej archikatedrze dzień modlitwy przy grobie kard. Stefana Wyszyńskiego. Najpierw wierni prosili o jego beatyfikację, a od listopada 2019 roku trwa przygotowanie pastoralne i modlitwa o owoce wyniesienia Prymasa na ołtarze. Niewykluczone, że w przyszłości (jeśli tak zdecyduje Papież) będzie to dzień liturgicznego wspomnienia kard. Wyszyńskiego.

Prymas Tysiąclecia zmarł 28 maja 1981 roku, w kilkanaście dni po nieudanym zamachu na Jana Pawła II. Z okazji rocznicy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego we współpracy z Narodowym Centrum Kultury przygotowało wystawę plenerową niepublikowanych dotąd zdjęć z pożegnania Pasterza polskiego Kościoła.

„Janowi Marii Jackowskiemu, wówczas fotoreporterowi «Tygodnika Solidarność», udało się uchwycić jedność, solidarność i bliskość ludzi, których połączyło jedno – poczucie, że stracili kogoś bliskiego” – mówi Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Jan Maria Jackowski, obecnie senator RP, przypomina, że uroczystości pogrzebowe Prymasa Tysiąclecia zgromadziły setki tysięcy Polaków.

„Zostały określone jako królewskie, naród żegnał bowiem Interrexa, czyli kogoś, kto w okresie bezkrólewia (a za takie uznawano rządy komunistów) zastępował króla. Kard. Wyszyński uchodził zarówno za przywódcę religijnego i moralnego, jak i wielki autorytet społeczny. Przeprowadził ojczyznę i Kościół w Polsce przez czarną noc komunizmu z jego państwowym ateizmem oraz łamaniem podstawowych praw człowieka” – podkreśla Jan Maria Jackowski, cytowany w komunikacie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Plenerową wystawę „Doświadczyć wspólnoty. Nieznane fotografie z pożegnania Prymasa Wyszyńskiego” będzie można obejrzeć do 8 czerwca przed Galerią Kordegarda przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. 40. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego uczciło też Polskie Radio. Publiczny nadawca we współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotowało specjalny portal: wyszynski.polskieradio.pl. Przedstawia on najważniejsze wydarzenia z życia Prymasa Tysiąclecia, wpływ jego autorytetu na rzesze wiernych, a także zmagania i trudne relacje z komunistycznymi władzami. W serwisie znalazły się równie bogate zbiory dźwiękowe Archiwum Polskiego Radia, Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i nagrań Instytutu Prymasowskiego, To m.in. fragmenty homilii Prymasa, wspomnienia rodziny i najbliższych przyjaciół, niektóre nagrania są publikowane po raz pierwszy od ponad 60 lat.

Portal podzielono na 7 tematycznych zakładek zatytułowanych „Droga do godności Prymasa, „Stalinizm i internowanie”, „Millenium kontra tysiąclecie”, „Prymas i Papież”, „Prymas i « Solidarność » „, „Koniec drogi” oraz „Co Prymas ma nam do powiedzenia dzisiaj”.

Rok 2021 na mocy uchwał Sejmu i Senatu jest obchodzony jako rok Prymasa Wyszyńskiego. 3 sierpnia przypadnie 120. rocznica jego urodzin, a 12 września ks. kard. Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany wspólnie z matką Elżbietą Czacką.

polskifr.fr/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl