E. Rafalska: wsparcie niepełnosprawnych priorytetem rządu

Wsparcie dla niepełnosprawnych i ich rodzin jest priorytetem rządu; wyrazem tego jest m.in. program „Za życiem”, który uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami – mówiła dziś minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

Minister uczestniczyła dziś w Sejmie w konferencji poświęconej walce z dyskryminacją osób niepełnosprawnych pt. „Widoczni dla świata”. Konferencję zorganizował Parlamentarny Zespół członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, w związku z przypadającym 5 maja Europejski Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin znajduje priorytetowe miejsce w polityce rządu” – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Jako jeden z filarów tej polityki minister wskazała rządowy program „Za życiem”.

Przygotowując program >>Za życiem<< braliśmy pod uwagę postulaty osób niepełnosprawnych. Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami tego środowiska, wspieramy ich aktywizację zawodową, chcemy ułatwiać im powrót na rynek pracy” – deklarowała Elżbieta Rafalska.

Minister przypomniała, że program, oprócz swojego podstawowego celu, jakim jest wsparcie kobiety w powikłanej ciąży, zakłada też: budowę mieszkań chronionych, aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych oraz rozszerzenie zakresu odpowiedzialności asystentów rodziny i utworzenie centrów usług, działających w gminach przy ośrodkach pomocy społecznej.

Odtąd asystent rodziny staje się odpowiedzialny za koordynację poradnictwa dla kobiet posiadających dokumentację potwierdzającą, że są w powikłanej ciąży” – przypomniała szefowa MRPiPS.

W 2017 r. na realizację programu rząd przeznaczył 511 mln zł. W latach 2017-2021 na program zostaną przeznaczone łącznie 3 mld 100 mln zł” – dodała Rafalska.

Minister podkreśliła, że oprócz programu „Za życiem” kluczowe znaczenie w walce z dyskryminacją niepełnosprawnych ma poprawienie dostępności do rynku pracy, likwidacja barier architektonicznych oraz podniesienie jakości i dostępności do usług przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

Dlatego nasz resort podpisał m. in. porozumienie z Pocztą Polską, które służy podniesieniu jakości usług dla klientów niepełnosprawnych w ramach programu >>Poczta Polska otwarta na niepełnosprawnych<<” – powiedziała Rafalska.

Konferencję poprzedziło otwarcie wystawy fotograficznej „Widoczni dla świata”, przygotowanej przez Radomskie Stowarzyszenie Fotograficzne.

Chcemy dziś obrazami pokazać, że w Polsce, w polskim Sejmie, nie ma dyskryminacji osób niepełnosprawnych. A jeśli jakaś jest, to walczymy z dyskryminacją, która jest w naszym otoczeniu” – powiedział otwierając wystawę przewodniczący parlamentarnego zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Poseł Robert Telus (PiS).

Uczestnicy konferencji mogli też zobaczyć spektakl „Peregrinus władca serc”, przygotowany przez Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjne „Do celu”.

5 maja obchodzony był Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Tego dnia w całej Europie obchodzony był również Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl