fot. PAP/Tomasz Gzell

Będzie „plan B” w sprawie nauczycieli

Rząd pracuje nad „planem B” w sprawie nauczycieli. Z jednej strony zapewnia rodziców, że egzaminy się odbędą. Z drugiej, szykuje kolejną propozycję dla związkowców. Spór chce wykorzystać lider PO Grzegorz Schetyna i zapewnia, że Platforma – jeśli dojdzie do władzy – znajdzie pieniądze na realizację postulatów nauczycieli.

Egzaminy odbędą się zgodnie z planem. To deklaracja wicepremier Beaty Szydło.

– Rząd jest przygotowany na to, żeby te egzaminy były – podkreśla.

I wicepremiera Jarosława Gowina.

– Doprowadzimy do tego, żeby egzaminy się odbyły – wskazuje minister szkolnictwa wyższego.

Dzisiaj „plan B” nie jest jeszcze znany. Ale – co wiemy na pewno – prace nad nim trwają.

– Przedstawimy rodzicom i dzieciom, w jaki sposób te egzaminy zostaną przeprowadzone – mówi Beata Szydło.

– „Plan B” jest przygotowywany. Od ujawnienia nie jestem ja. Na ten temat w odpowiednim momencie wypowie się pani minister Zalewska – dodaje Jarosław Gowin.

Rząd nie chce pozwolić, by strajk nauczycieli odbił się na uczniach. Lider PO Grzegorz Schetyna składa obietnicę wyborczą i twierdzi, że wypełni postulaty nauczycieli dotyczące 1000 zł podwyżki.

– Tak, damy tę podwyżkę. Zrealizujemy oczekiwania środowiska nauczycielskiego – zaznacza lider PO.

Rząd przekonuje, że w budżecie nie ma tylu środków. Wicepremier Beata Szydło powołuje się na sondaże i przekonuje, że strajk w trakcie egzaminów jest nie do zaakceptowania dla większości Polaków. Rząd pracuje nad swoją odpowiedzią. Obie strony wznowią rozmowy 1 kwietnia.

– W poniedziałek będziemy rozmawiać jeszcze o kolejnych propozycjach, o kolejnych ofertach ze strony rządu. Czekamy też na kompromis ze strony związków zawodowych, bo dzisiaj wydaje mi się, że w tym dyskursie, który się toczy pomiędzy związkami zawodowymi a rządem, musi być więcej elastyczności ze strony związków zawodowych – zaznacza wicepremier.

Dzisiaj propozycja rządu przewiduje nie większe podwyżki, a przyspieszenie tych podwyżek, które już wcześniej zostały nauczycielom obiecane.

TV Trwam News/RIRM

drukuj