fot. PAP/Grzegorz Momot

B. Szydło apeluje do nauczycieli o zawieszenie protestu: Tego oczekują przede wszystkim uczniowie

Myślę, że ważne jest również, żeby w tej chwili podjąć taką decyzję o tym, by na ten czas, który jest przed nami, zawiesić protest. Sądzę, że oczekują tego i nauczyciele i rodzice, a przede wszystkim uczniowie. To byłby taki dobry sygnał, że ta rozmowa będzie przygotowana w spokoju – podkreśliła wicepremier Beata Szydło.

Strona rządowa apeluje do nauczycieli o powstrzymanie się od strajku na czas egzaminów i świąt oraz o podpisanie porozumienia zawartego z „Solidarnością”. Jednocześnie zaprasza związkowców na rozmowy przy tzw. okrągłym stole.

Rozpoczęte egzaminy ósmoklasisty, mimo strajku nauczycieli, odbyły się bez zakłóceń. Do sprawdzianu ósmoklasisty z języka polskiego przystąpiło po raz pierwszy 377 tys. uczniów. Szefowa MEN wyraża nadzieję, że podobnie będzie z kolejnymi egzaminami i maturą. Prezes ZNP Sławomir Broniarz straszy jednak, że jeśli protest będzie rozwijał się tak, jak do tej pory, matury są bardzo poważnie zagrożone.

Związkowiec domaga się od rządu niezwłocznego przystąpienia do rozmów z ZNP. Strona rządowa planuje to zrobić, ale po świętach w szerszym gronie przy okrągłym stole ws. oświaty.

Koncepcja takich rozmów – jak mówiła wicepremier Beata Szydło – ma być przedstawiona dziś lub jutro.

– Zostaną zaprezentowane termin i miejsce, w którym będziemy się spotykać i rozmawiać na temat tych różnych postulatów, które pojawiają się zarówno ze strony społecznej, zaprosimy do okrągłego stołu także ekspertów. Taka rozmowa na pewno jest potrzebna i cieszymy się, że związki zawodowe chcą wziąć w nich udział. Myślę, że ważne jest również, żeby w tej chwili podjąć taką decyzję o tym, by na ten czas, który jest przed nami, zawiesić protest. Sądzę, że oczekują tego nauczyciele i rodzice, a przede wszystkim uczniowie. To byłby taki dobry sygnał, że ta rozmowa będzie przygotowana w spokoju – zaapelowała wicepremier Beata Szydło.

Strajkujący nauczyciele z ZNP i FZZ apelują tymczasem do premiera o spotkanie okrągłego stołu jeszcze przed świętami. Dziś mija ósmy dzień strajku.

RIRM

drukuj