Pierwsza wizyta premier Beaty Szydło w USA

Premier Beata Szydło udaje się z pierwszą wizytą do USA. Szefowa polskiego rządu weźmie m.in. udział w ceremonii podpisania porozumienia klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Pod koniec ubiegłego roku blisko 200 państw przyjęło globalne porozumienie, które ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Nowa umowa wejdzie w życie, jeżeli ratyfikują ją państwa odpowiadające za 55 proc. światowej emisji gazów. Ma obowiązywać od 2020 roku.

Premier Beacie Szydło w Nowym Jorku będzie towarzyszyć minister środowiska prof. Jan Szyszko.

– Głównym celem polskiej delegacji, głównym celem wyjazdu do Nowego Jorku, jest podpisanie porozumienia paryskiego, wynegocjowanego podczas 21. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Klimatycznej Narodów w Paryżu. Oczywiście, jestem członkiem delegacji. Przewodniczącą jest pani premier i to ona dokona tego podpisu. Trwają również imprezy towarzyszące. Pani premier będzie oczywiście występowała z okazji podpisania porozumienia, natomiast ja będę występował z okazji realizacji Agendy 2030, dotyczącej zrównoważonego rozwoju świata – powiedział minister prof. Jan Szyszko.

Wizytę w Nowym Jorku Prezes Rady Ministrów rozpocznie od złożenia kwiatów na Ground Zero, miejscu zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 r.

Premier Beata Szydło spotka się także z Polonią. Pojedzie do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii. Miejsce to nazywane jest Amerykańską Częstochową.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj