fot. flickr.com

USA chcą wznowić rozmowy z Koreą Północną

Waszyngton chce wznowić negocjacje z Pjongjangiem w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Gotowość do rozmów potwierdził specjalny amerykański wysłannik do spraw Korei Północnej.

Od kilku miesięcy relacje między USA a Koreą Północną nie ulegają poprawie. Proces denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego nie został rozpoczęty, a przywódcy obu krajów – Donald Trump i Kim Dzong Un – zaniechali negocjacje w tej sprawie. Pojawiały się także pogłoski o tym, że obecny amerykański wysłannik do spraw Korei Północnej ma opuścić swoje stanowisko. Teraz zaprzecza tym doniesieniom.

– Chciałem zdementować wszelkie plotki, że opuszczę obecne stanowisko, aby objąć funkcję ambasadora. Nie będę pełnił tej funkcji dyplomatycznej w Federacji Rosyjskiej i nadal będę się koncentrował na postępach w Korei Północnej – mówił Stephan Biegun, specjalny wysłannik USA ds. Korei Północnej.

Amerykański polityk potwierdził jednocześnie gotowość Stanów Zjednoczonych do dalszych rozmów dyplomatycznych z władzami w Pjongjangu.

– Jestem w pełni zaangażowany w tę ważną misję i dokończymy to. Jeśli chodzi o wznowienie negocjacji z Koreą, jesteśmy gotowi zaangażować się, gdy tylko dostaniemy znak od naszych partnerów w Korei Północnej – wskazał Stephan Biegun.

Ostatni raz Donald Trump rozmawiał z Kim Dzong Unem w czerwcu tego roku, na granicy pomiędzy dwiema Koreami.

TV Trwam News/RIRM

drukuj