W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej IPN przygotował wystawę „Ściany totalitaryzmów. Polska 1939–1945”

„Ściany totalitaryzmów. Polska 1939–1945” to wystawa, którą Instytut Pamięci Narodowej przygotował w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ekspozycję, która będzie czynna od 22 sierpnia do 30 września na pl. Piłsudskiego w Warszawie, patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Wystawa ma formę instalacji inspirowanej ścianami z filmu IPN „Niezwyciężeni”.

Jak podkreśla Adam Stefan Lewandowski, p.o. rzecznika prasowego IPN, „Ściany totalitaryzmów. Polska 1939–1945” zwraca uwagę przede wszystkim na bohaterską walkę Polaków z dwoma najeźdźcami: niemiecką Rzeszą oraz sowiecką Rosją.

Ukazuje bohaterstwo żołnierza i tragizm narodu polskiego. Wystawa jest skonstruowana w dwóch konfiguracjach przestrzennych, porusza tematykę dwóch totalitaryzmów. Całą osią narracji jest wybuch II wojny światowej. Na ścianie poświęconej okupacji niemieckiej zaprezentowano terror wobec ludności cywilnej, Polskie Państwo Podziemne, walkę Armii Krajowej, stosunki polsko-żydowskie, czyli działalność Żegoty, historię Jana Karskiego, Powstanie Warszawskie, walkę polskich sił zbrojnych na Zachodzie. […]Na ścianie sowieckiej ukazano dramat ludności na Kresach Wschodnich, czyli Katyń i łagry, ale też jest tam mowa o Armii Andersa czy kwestii ustaleń z Jałty, które na kolejne 50 lat zainstalowały reżim sowiecki w Polsce – wskazuje Adam Stefan Lewandowski.

Sama wystawa, ale też obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Polsce, ma bardzo duże znaczenie. Jak podkreśla, p.o. rzecznika prasowego IPN, przede wszystkim pokazuje światu, kto jako pierwszy przeciwstawił się agresji niemieckiej i sowieckiej w Europie i na świecie.

Przypominamy również o naszych tradycjach, o Kresach Wschodnich, dlaczego Lwów i Wilno nie leżą w graniach Polski. Pokazujemy kolejnym pokoleniom, jak wyglądała historia Polski do 1945 roku oraz przypominamy o wartościach II RP. […]Zwracamy uwagę także na wymiar bezinteresownej służby Polaków dla swojego państwa, ale też przypominamy, że walczyliśmy nie tylko o naszą wolność, ale też za innych. Ostatecznie jednak w 1939 roku, jak i w 1945 roku zostaliśmy zdradzeni przez naszych sojuszników. Te obchody poruszają wiele aspektów – mówi przedstawiciel IPN.

Adam Stefan Lewandowski akcentuje, że wystawa „Ściany totalitaryzmów. Polska 1939–1945” jest skierowana do kolejnych pokoleń Polaków.

Graficznie została przygotowana w taki sposób, aby przyciągnąć młodzież. Jest również skierowana do obcokrajowców, do turystów, dlatego też będzie udostępniona na pl. Piłsudskiego, który jest jednym z głównych punktów odwiedzin turystów z zagranicy w naszej stolicy. Instalacja będzie dostępna także w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim – podkreślał p.o. rzecznika prasowego IPN.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl