fot. PAP/Karol Zienkiewicz

IPN w Lublinie poszukuje autora napisu „Solidarność żyje”

W Lublinie na remontowanej ścianie budynku znaleziono napis z czasu stanu wojennego. Instytut Pamięci Narodowej szuka jego autora.

To budynek mieszkalny na osiedlu Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej imienia Adama Mickiewicza przy ulicy Wajdeloty 20. Firma remontowa, która wymieniała ocieplenie, odkryła napis: „Solidarność żyje”. [czytaj więcej]

– Prawdopodobnie napis pochodzi z roku 1982, z okresu stanu wojennego, wtedy tego typu napisy się pojawiały, napisy świadczące o tym, że „Solidarność”, mimo że rozwiązana, zdelegalizowana przez komunistów, to nadal żyje – podkreślił dr Robert Derewenda, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

Jak zaznaczył dr Robert Derewenda, taki napis wymagał ogromnej odwagi.

– Za taki napis można było iść na kilka miesięcy do więzienia, więc tym bardziej miało znaczenie utrzymywanie pewnego ducha patriotyzmu w narodzie – zauważył dr Robert Derewenda.

Instytut Pamięci Narodowej chce, aby napis został zabezpieczony. Instytut szuka także jego autora.

– Na portalu społecznościowym Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, na naszej stronie internetowej, zrobiliśmy akcję poszukiwania właśnie osoby, która namalowała ten napis, albo tych, którzy mogą coś wiedzieć o powstaniu tego napisu, chcielibyśmy dotrzeć do takiej osoby – akcentował dr Rober Derewenda.

Wszelkie informacje można zgłaszać do asystenta prasowego Lubelskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl