Prace nad Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku ruszą w 2020 r. – bez względu na opinię gdańskiego ratusza

Już za rok ruszą prace nad Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Pomysł na budowę już jest, zgody samorządowców nie ma. I wydaje się, że tak już pozostanie. Resort kultury zamierza jednak realizować projekt bez względu na opinię gdańskiego ratusza.

Projekt budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zostanie zaprezentowany jutro – poinformował na antenie Polskiego Radia wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

– Zbiera się Rada Muzeum II Wojny Światowej, złożona z wybitnych historyków, muzealników, kombatantów i będzie przed tą radą prezentowana koncepcja budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 na najbliższe kilka lat – wskazał Jarosław Sellin.

Prace mają ruszyć w przyszłym roku, bez względu na sprzeciw władz Gdańska.

– Westerplatte jest własnością ogólnonarodową, a nie lokalną i to uporządkowaliśmy. Zadaniem państwa jest to, żeby powstało tam godne muzeum pola bitwy. Dzisiaj jest to teren w dużej mierze nieuporządkowany i zaniedbany – podkreślił Jarosław Sellin.

Zdaniem wiceministra negatywne stanowisko gdańskich samorządowców z Platformy Obywatelskiej wobec budowy muzeum motywowane jest niechęcią wobec inicjatyw obecnego rządu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj