Gdańsk: Powstanie Pomnik Ofiar Stanu Wojennego

W Gdańsku powstanie Pomnik Ofiar Stanu Wojennego. Dziś oficjalnie utworzono komitet budowy monumentu, który ma przypominać o trudnych czasach komunistycznej represji, a także o bohaterskiej walce wielu Polaków.

Mieszkańcy Gdańska chcą pamiętać o bohaterach i przypominać trudną i skąpaną we krwi historię Polski. Przedstawiciele związku NSZZ Solidarność regionu Gdańskiego, stowarzyszenie Lwy Północy oraz Federacja Młodzieży Walczącej oficjalnie utworzyli dziś komitet budowy Pomnika Ofiar Stanu Wojennego.

– Postanowiliśmy, że już oficjalnie założymy komitet. Prace trwały kilka lat, ale dzięki pracy wielu ludzi udało się. Dziś jesteśmy z tego dumni i mamy nadzieję, że pomnik powstanie jak najszybciej, być może nawet w tym rokuinformuje Zbigniew Wnuk, kibic Lechii Gdańsk.

Data założenia komitetu jest szczególna. 17 września to dzień agresji Armii Czerwonej na Polskę w 1939 roku.

– Wybraliśmy ten termin nieprzypadkowo, bo uważamy, że to, co później się wydarzyło w Polsce jest konsekwencją tych wszystkich wydarzeń. Dzisiaj w Gdańsku mamy swoją łączkę, czyli najprawdopodobniej odkrywamy kolejne ofiary zbrodni komunistycznej, sprawy niewyjaśnione, mamy ofiary stanu wojennego, też nie do końca wyjaśnione – mówił Robert Kwiatek, prezes stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej.

Dlatego Pomnik Ofiar Stanu Wojennego miałby przypominać o trudach niedalekiej przyszłości, które często kończyły się oddaniem życia za ojczyznę przez polskich bohaterów.

– Musimy pamiętać o tym, co się kiedyś stało tak, aby nasze pokolenia nie zapomniały, że w tej sali, wiele lat temu podpisano Porozumienia Gdańskie. Wydawało się, że strona komunistyczna rozpoczęła dialog ze społeczeństwem, ale trwało to tylko 16 miesięcy. Potem wprowadzono stan wojenny. Jedną z pierwszych ofiar stanu wojennego był właśnie Antoni Browarczyk – powiedział Bogdan Olszewski, sekretarz zarządu regionu gdańskiego NSZZ „S”.

 

TV Trwam News

drukuj