fot. twitter.com/MinZdrowia

Gdańsk: Konferencja dot. profilaktyce i zdrowiu publicznemu

W Gdańsku trwa konferencja poświęcona profilaktyce i zdrowiu publicznemu. Spotkanie odbywa się w ramach debaty „Wspólnie dla zdrowia”. W sympozjum biorą udział lekarze, eksperci oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich.

Uczestnicy dyskutują o skuteczności leczenia i bezpieczeństwie pacjentów, m.in. w aspekcie monitorowania niepożądanych zdarzeń.

Konferencję w Gdańsku otworzył minister zdrowia Łukasz Szumowski. Polityk wskazał, że w Polsce potrzebna jest zmiana myślenia o swoim zdrowiu.

– Badania pokazują, że coraz więcej osób uważa, że zdrowie to nie jest ich problem. Zdrowie to jest coś, co powinien załatwić lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta, diagnostyk. To też musimy zmienić, dlatego że zdrowie to nasz problem. My swoje zdrowie mamy często w swoich rękach. Stąd działania profilaktyczne, które tak często są w Polsce krytykowane, nie zawsze działały. Wydajemy w końcu blisko 4 mld zł z Narodowego Funduszu Zdrowia i z programów ministerialnych na profilaktykę, ale to nie są tylko działania badań profilaktycznych. Musimy pamiętać, że działania edukacyjne są tutaj również niezwykle ważne, stąd też kampanie, które rozpoczynamy – powiedział minister Łukasz Szumowski.

Debata „Wspólnie dla Zdrowia” ma trwać do czerwca 2019 roku. Pierwsza z cyklu debat odbyła się 13 czerwca ubiegłego roku w Warszawie. Kolejne miały miejsce w Krynicy-Zdroju, Łodzi i Lublinie. Spotkania zaplanowano jeszcze w Białymstoku i ponownie w Warszawie.

Celem wszystkich konferencji jest wyznaczenie kierunków zmian w systemie ochrony zdrowia, celów i priorytetów.

RIRM

drukuj