fot. wikipedia

Port w Gdańsku podpisał umowę o współpracy z 11 światowymi portami

Port w Gdańsku jest wśród 12 światowych portów, które podpisały deklarację o współpracy. Dokument zakłada zacieśnianie kooperacji w zakresie rozwijania elektronicznej platformy wymiany danych. Chodzi np. o rodzaje towarów czy kierunki dystrybucji.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA (ZMPG) poinformował we wtorek, że deklaracja o współpracy 12 portów: Antwerpia, Barcelona, Kopenhaga, Hamburg, Incheon, Klang, Sohar, Zebruggee, Rotterdam, Kolombo, Shenzhen oraz Gdańsk została podpisana podczas międzynarodowych targów China International Logistics and Transportation Fair w Shenzhen. Są one uważane za największe wydarzenie logistyczno-transportowe odbywające się corocznie w Shenzhen, jednym z największych ośrodków gospodarczych i finansowych Azji. ZMPG uczestniczył w targach już po raz drugi.

Cytowany w komunikacie dyrektor ds. rozwoju ZMPG, Patryk Felmet ocenił, że „podpisane na targach porozumienie stanowi dowód na to, że port jest liczącym się partnerem dla takich globalnych ośrodków transportowych jak Shenzhen, Hamburg czy Rotterdam”.

„Dokument zakłada dalsze zacieśnianie współpracy w celu ciągłego polepszania i rozwijania elektronicznej platformy wymiany danych” – czytamy w komunikacie. Rzecznik portu w Gdańsku, Agata Kupracz wyjaśniła PAP, że „deklaracja o współpracy między portami to pierwszy krok w kierunku stworzenia w przyszłości kooperacji nowych technologii”. Poinformowała, że chodzi o wymianę danych między portami w zakresie np. rodzaju towarów, kierunków dystrybucji czy automatycznej analizy przepływów tych ładunków.

„Pozwoli to przede wszystkim na sprawniejszą obsługę celną i szybsze wprowadzanie towarów na rynki” – podkreśliła.

Gdański port zaprezentował podczas targów swoje rozwiązania w zakresie elektronicznej wymiany danych między podmiotami prowadzącymi działalność na terenie Portu a urzędami takimi jak np. Urząd Celny czy Graniczny Instytut Weterynarii.

Poinformowano, że podczas wizyty w Chinach przedstawiciele gdańskiego portu odbyli szereg spotkań z przedstawicielami firm branży morskiej z całego świata.

„Wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych i wymiany doświadczeń z innymi światowymi ośrodkami portowymi, a także firmami transportowymi i logistycznymi, wdrażającymi swoje rozwiązania na ich terenie” – czytamy w komunikacie.

„Tego typu wydarzenia są dla nas bardzo ważne, nie tylko ze względu na możliwości nawiązywania nowych relacji handlowych. Pokazują one również, jak duże znaczenie ma Port Gdańsk na arenie międzynarodowej” – zapewnia Patryk Felmet.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA (ZMPG) zarządza portem morskim w Gdańsku, który jest kluczowym węzłem komunikacyjnym w regionie. Do głównych zadań ZMPG należy zarządzanie nieruchomościami i infrastrukturą portową, w skład której wchodzi m.in. osiem nabrzeży o łącznej długości ponad 20 km. W porcie wewnętrznym znajdują się m.in.: terminal kontenerowy, baza i terminal dla promów pasażerskich oraz statków ro-ro. W porcie zewnętrznym zlokalizowane są specjalistyczne bazy przeładunku surowców energetycznych: paliw płynnych, węgla oraz gazu płynnego. W tej części zlokalizowany jest również nowoczesny głębokowodny terminal kontenerowy DCT.

W ubiegłym roku w gdańskim porcie przeładowano 37,3 mln ton towarów, czyli o prawie 4 proc. więcej niż w roku 2015. Port znalazł się na 6. miejscu wśród portów na Bałtyku pod względem wielkości przeładunków. Od stycznia do końca sierpnia 2017 r. przeładunki wzrosły o 3,7 proc. w stosunku do roku ubiegłego; w tym czasie przeładowano 25,5 mln ton towarów, z czego większość, bo 63,6 proc. to towary z importu.

PAP/RIRM

drukuj