Kraków: „Błękitna Armia generała Hallera” na Plantach – wystawa fotograficzna

O „Błękitnej Armii Hallera we Francji”” opowiada 29 dużych fotografii, wyeksponowanych na krakowskich Plantach, obok teatru im. Juliusza Słowackiego. Organizatorami wystawy, czynnej od 17 października do 15 listopada są Ambasada Francji w Polsce i Instytut Francuski w Krakowie.

Ekspozycję zorganizowano w 100-lecie utworzenia we Francji niezależnej polskiej armii, pod dowództwem generała Józefa Hallera, zwanej także „Błękitną Armią” – od kolorów francuskich mundurów. Większość fotografii pochodzi z archiwów Francuskiego Ministerstwa Obrony.

„Specjalnie wybraliśmy takie miejsce, które stanowi bardzo uczęszczany trakt komunikacyjny – zarówno przez mieszkańców Krakowa, jak i przez turystów. Zdjęcia można oglądać i w dzień i w nocy, bo są dobrze oświetlone” – powiedział Konsul Generalny Francji w Krakowie, Frederic de Touchet.

Konsul podkreślił, że spośród 500 starych fotografii, wybrano tylko 29 z lat 1917-19. Obrazują one codzienne życie armii – są na nich roześmiane i beztroskie twarze młodych żołnierzy, przed ich wyjazdem do Polski.

Błękitną armię gen. Hallera sformowano we Francji, na podstawie dekretu prezydenta Raymonda Poincarego. Generał Haller objął dowództwo w październiku 1917 roku, a w drodze do Polski armia rozrosła się do 70 tys. żołnierzy. Składała się z dwóch korpusów, każdy z nich z dwóch dywizji.

„Wolą rządu francuskiego było, aby ta młoda armia, w której znalazło się też 6 tys. Francuzów, stała się realną siłą, pomocną w obronie młodej demokracji, powstającego po latach niewoli – Państwa Polskiego. To była armia doskonale wyćwiczona, bardzo dobrze uzbrojona i wyposażona w artylerie i dużą liczbę czołgów” – powiedział konsul de Touchet. Przypomniał, że Polacy z Francji i z USA walczyli na froncie I wojny światowej w armii francuskiej i że jedna z głównych alei w Krakowie, nosi imię polsko-francuskiego marszałka – Ferdynanda Focha.

Podczas wernisażu wystawy „Błękitna Armia Hallera we Francji” („L’Armee Bleue de Haller en France”), w środę 18. listopada, dr Paweł Sękowski z Instytutu Historii UJ, przedstawi zarys Historii Armii Hallera.

Głównymi organizatorami ekspozycji są: Ambasada Francji i Instytut Francuski, Archiwum dokumentacji audiowizualnej resortu obrony Francji(ECPAD), Teatr im. Juliusza Słowackiego i UJ.

Patronat nad wystawą objął Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydenta Krakowa i Wojewoda Małopolski.

Francja będzie w tym roku gościem honorowym na 21. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie – 26-29 października.

PAP/RIRM

drukuj