Marszałek Sejmu rozmawiał z prezydentem Turcji o pogłębieniu współpracy parlamentarnej

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński rozmawiał we wtorek z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem m.in. o pogłębieniu stosunków dwustronnych, również w wymiarze parlamentarnym – poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Sejmu.

Prezydent Turcji przebywa we wtorek z oficjalną wizytą w Warszawie na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Przed spotkaniem z marszałkiem Sejmu Erdogan spotkał się z prezydentem Dudą, marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i wziął udział w Forum Biznesu.

Jak dodało CIS głównym przesłaniem spotkania marszałka Sejmu z tureckim prezydentem było podkreślenie, że „Polska i Turcja są w wielu sprawach partnerami, a Warszawa niezmiennie będzie wspierała Ankarę w jej europejskich dążeniach”.

W komunikacie poinformowano ponadto, że marszałek Kuchciński i prezydent Erdogan poruszyli też kwestię współpracy dot. bezpieczeństwa w ramach NATO.

„Rozmówcy podkreślali potrzebę poszerzenia współpracy Polski i Turcji w różnych dziedzinach, takich jak np. obronność, gospodarka, wymiana handlowa, turystyka, zdrowie czy kultura” – podało CIS.

Ponadto „tematem spotkania marszałka Sejmu i prezydenta Turcji było również wspieranie na szczeblu parlamentarnym szerszej współpracy w regionie Europy Środkowej i Wschodniej – między Morzem Bałtyckim, Czarnym, Kaspijskim i Śródziemnym”.

„Mówiono też o poparciu dla budowy szlaków komunikacyjnych na osi Północ – Południe, do których należy w szczególności Via Carpatia.” – dodało CIS.

Odnosząc się do spotkania z prezydentem Turcji marszałek Kuchciński napisał na Twitterze, że „współpraca regionalna po obu stronach Schengen jest konieczna; również z udziałem tak istotnego członka NATO jak Turcja”.

Prezydent Turcji nie spotkał się natomiast we wtorek z premier Beatą Szydło. Jak poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek w związku z sytuacją wewnętrzną w Turcji i koniecznością osobistego zaangażowania prezydenta Erdogana obie strony zdecydowały o przełożeniu spotkania na inny termin.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl