Odsłonięcie tablicy ku pamięci Inki

Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku o godz. 13.00 zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Danucie Siedzikównie „Ince”. W uroczystym wydarzeniu wezmą udział władze IPN oraz przedstawiciele rodziny Danuty Siedzikówny i Feliksa Salmanowicza „Zagończyka”. Zaproszeni są także mieszkańcy Gdańska.

Chcemy pamiętać i oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę – mówi Anna Kołakowska, prezes Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku.

– Kiedy zadzwoniliśmy do gdańskiego kamieniarza i poprosiliśmy go o wykonanie takiej tablicy, zapytałam: ile będzie to kosztować? Odpowiedział: Proszę mi tego nie robić. Z własnej inicjatywy chcę ufundować tą tablicę. Proszę mi nie odbierać tej szansy – ja ją zrobię. Poprosiliśmy go również o drugą tablicę – dla Feliksa Salmanowicza. Każdy proszony o dołożenie się w jakiś sposób do tej sprawy odczytywał to jako wyróżnienie, zaszczyt, że taką tablicę może zrobić. Pomimo tego, że nie ma jeszcze potwierdzenia, że jeden ze szkieletów jest szkieletem Feliksa Salmanowicza doszliśmy do wniosku, że cokolwiek się wydarzy to tablica już będzie, będzie tam leżała. Biorąc udział w tych ekshumacjach nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że obok „Inki” spoczywa szkielet Feliksa Salmanowicza. Dlatego – wbrew wszystkiemu – chcemy to upamiętnić – podkreśliła Anna Kołakowska.

1 marca br. w Warszawie, na uroczystości w Pałacu Prezydenckim, wręczono noty identyfikacyjne rodzinom zamordowanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Wśród nich była również rodzina Danuty Siedzikówny „Inki”. Szczątki bohaterskiej sanitariuszki zostały odnalezione jesienią ubiegłego roku w płytkim grobie, w pobliżu jej symbolicznego pomnika.

RIRM

drukuj