fot. Krystian Maj/KPRM

Prezydent powołał W. Murdzka na ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Prezydent Andrzej Duda powołał Wojciecha Murdzka na ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Zastąpił on Jarosława Gowina, który w ubiegłym tygodniu podał się do dymisji.

Należący do Porozumienia Wojciech Murdzek dotychczas był wiceministrem rozwoju. Funkcję tę pełnił od jesieni ubiegłego roku. W 2019 r. został wybrany z listy PiS w Wałbrzychu do Sejmu. Posłem był też w poprzedniej kadencji parlamentu.

Przewodniczył sejmowej Nadzwyczajnej Komisji ds. Deregulacji. Zasiadał również w sejmowych komisjach: gospodarki i rozwoju, finansów publicznych oraz tzw. komisji śledczej ds. VAT. Pracował m.in. nad ustawami o innowacyjności.

– Jest bardzo doświadczonym urzędnikiem, samorządowcem, parlamentarzystą. Jako parlamentarzysta brał również udział w pracach nad reformą polskiej nauki, więc jestem przekonany, że da sobie radę. Dotychczasowi wiceministrowie, główni urzędnicy w tym resorcie pozostają na swoich stanowiskach; będą służyć radą, pomocą ministrowi – powiedział europoseł PiS Adam Bielan, szef Konwencji Krajowej partii Porozumienie.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki, do dymisji podał się na początku ubiegłego tygodnia. Szef koalicyjnej partii Porozumienie nie zgadzał się na przeprowadzenie wyborów prezydenckich w maju.

Jednocześnie przedstawił projekt zmian w konstytucji zakładający wydłużenie kadencji prezydenta do 7 lat. Jego partia pozostaje jedną z trzech formacji tworzących Zjednoczoną Prawicę.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl