fot. tv trwam

Dr M. Szołucha: Jest wiele do zrobienia w kwestii ukrócenia agresywnej optymalizacji podatkowej zagranicznych koncernów działających w Polsce 

Mamy jeszcze dużo do zrobienia na polu ukrócenia agresywnej optymalizacji podatkowej wielkich zagranicznych koncernów działających w Polsce – powiedział na antenie Radia Maryja ekonomista dr Marian Szołucha.

Ekspert odniósł się w ten sposób do najnowszych danych Ministerstwa Finansów dotyczących 20 największych płatników podatku CIT w naszym kraju. Dr Marian Szołucha wskazał, że wynika z nich, iż państwo po zajęciu się w pierwszej kolejności VAT-em i akcyzą, powinno zająć się też podatkiem dochodowych od osób prawnych.

W czołówce największych płatników CIT – jak zauważył – są w większości państwowe spółki, a brakuje wielu zagranicznych gigantów m.in. tytoniowych.

Z tego wynika klarowny wniosek: mamy na tym polu jeszcze wiele pracy – wskazał ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

– Mamy jeszcze dużo do zrobienia na polu ukrócenia agresywnej optymalizacji podatkowej wielkich firm, koncernów zagranicznych, które w Polsce nie działają społecznie, nie działają charytatywnie. Dobrze, że polskie spółki państwowe (kontrolowane przez państwo) albo jednoosobowe spółki Skarbu Państwa dają przykład tego, jak uczciwie płaci się podatki, ale to nie zwalnia administracji skarbowej, żeby ścigać te zagraniczne podmioty, które funkcjonując w ramach międzynarodowych grup kapitałowych tak umiejętnie przerzucają się w obrębie tychże grup z jednej strony kosztami, a z drugiej przychodami, by unikać płacenia podatków właśnie w takich krajach, jak Polska, z którymi – w ich mniemaniu – najwyraźniej można pozwolić sobie na więcej. Jeśli mamy być krajem poważnym, to musimy i z tym problemem dać sobie wreszcie radę – podkreślił dr Marian Szołucha.

Dodajmy jeszcze, że w 2018 r. liczba podatników CIT zmniejszyła się o 2 tys. Do państwowej kasy – jak podał „Dziennik Gazeta Prawna” powołując się na resort finansów – trafiło jednak o ponad 7 mld zł podatku więcej niż rok wcześniej.

RIRM

drukuj