[TYLKO U NAS] Dr M. Szołucha: Rada Polityki Pieniężnej nie ma wyjścia – musi podnosić stopy procentowe, mając pełną świadomość, że efekty tego ruchu nie będą wyłącznie pozytywne

Wyższe stopy procentowe to także ogólne schłodzenie tempa wzrostu gospodarczego. Dlatego Rada Polityki Pieniężnej, kierowana przez prezesa Narodowego Banku Polskiego, tak długo zwlekała z wejściem na ścieżkę podwyżek stóp procentowych – podkreślił dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Raty kredytów, w wyniku kolejnych podwyżek stóp procentowych, mogą wzrosnąć o kolejne 10-15 proc. względem bieżącej sytuacji – prognozują analitycy HRE Investments. [czytaj więcej]

Gość Radia Maryja wskazał, że inflacja i wysokość stopy procentowej jest najwyższa od kilku lat. [więcej]

Inflacja zbliża się do wyniku dwucyfrowego. Już dziś jest odczuwalna, a wszystko wskazuje na to, że będzie odczuwalna coraz bardziej, w negatywnym tego słowa znaczeniu – powiedział ekonomista.

– Stopy procentowe za chwilę urosną zapewne do poziomu najwyższego od 9 lat. Inflacja jest najwyższa od dwóch dekad – wskazał.

Dr Marian Szołucha podkreślił w audycji „Aktualności dnia”, że inflacja to zło, które powoduje realne zubożenie społeczeństwa.

– Inflacja wprowadza niepewność do stosunków gospodarczych, destabilizuje cały system ekologiczny, a w naszym konkretnym przypadku może zniweczyć część dorobku rządów Prawa i Sprawiedliwości – powiedział ekonomista.

– Ważne, by walka z inflacją nie była walką prowadzoną tylko przez NBP i Radę Polityki Pieniężnej, ale by była walką prowadzoną przez cały sektor publiczny w koordynacji z rządem i Ministerstwem Finansów – zaznaczył.

Gość Radia Maryja podkreślił, że podwyżka stóp procentowych w bankach może ograniczyć możliwość pobierania kredytów przez przedsiębiorców.

– Przede wszystkim osobom, które chcą wziąć kredyt, może za chwilę zabraknąć zdolności do pobrania kredytu. Ze specjalnych programów, którymi analitycy w bankach się posługują, będzie wynikało, że coraz mniej Polaków ma zdolność kredytową, bo raty – a konkretnie ich części odsetkowe – będą coraz wyższe. […] To na pewno odbije się na gospodarce, ale nie ma innego wyjścia. Trzeba politykę monetarną zacieśnić i ściągnąć nieco pieniędzy z rynku – powiedział dr Marian Szołucha.

Całość audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl