fot. PAP/Piotr Nowak

Kandydat do TK Bogdan Święczkowski otrzymał pozytywną opinię od  sejmowej komisji sprawiedliwości

Bogdan Święczkowski, prokurator krajowy, może zostać sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Pozytywną opinię w tej sprawie wyraziła sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Bogdan Święczkowski pełni funkcję prokuratora krajowego i pierwszego zastępcy Prokuratora Generalnego. W przeszłości był wiceministrem sprawiedliwości i szefem ABW.

– Prokurator Bogdan Święczkowski spełnia wszystkie wymogi formalne niezbędne do pełnienia urzędu sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Ma wielką wiedzę prawniczą, bogate doświadczenie naukowe i zawodowe w dziedzinie prawa. Jest bardzo dobrym kandydatem na sędziego TK. Zwracam się do Pana przewodniczącego i wszystkich Państwa o poparcie jego kandydatury – mówił Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.

Swoje zarzuty do Bogdana Święczkowskiego kierowała opozycja. Chodzi o rzekome upolitycznianie Prokuratury Krajowej.

– Dzisiaj widzimy wszyscy, że statek PiS tonie. Trzeba powiedzieć jasno, że ten immunitet sędziowski nie spowoduje, że uniknie Pan odpowiedzialności – tłumaczyła Kamila Gasiuk-Pihowicz, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej nie mogą pogodzić się z faktem, że wszystkie stanowiska sędziowskie w Trybunale Konstytucyjnym będą obsadzone przez sędziów powołanych za rządów Zjednoczonej Prawicy.

– To jest dopełnienie Trybunału Konstytucyjnego zajmowanego przez pisowskich nominatów. To ostatnie miejsce, które chcecie zająć po prof. Leonie Kieresie – ocenił Michał Szczerka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

– O ile pamiętam, to pan Leon Kieres był niezależnym senatorem Platformy Obywatelskiej – zaznaczył Tadeusz Woźniak, poseł PiS.

W 2006 roku Leon Kieres, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, był jedynką na liście PO w okręgu podwrocławskim w wyborach samorządowych, a w 2007 roku w wyborach parlamentarnych do Senatu. Sam Bogdan Święczkowski odpierał zarzuty o rzekome upolitycznienie Prokuratury Krajowej.

– W zeszłym i w tym tygodniu informujemy, że został zatrzymany i tymczasowo aresztowany były poseł partii rządzącej. Dzisiaj informujemy, że zostali biznesmeni, którzy mieli mu wręczać korzyści majątkowe. Mógłbym wymieniać przykłady, w których wysoko postawieni politycy partii rządzącej czy związani z partią rządzącą otrzymali zarzuty – poinformował Bogdan Święczkowski, prokurator krajowy.

Jednak wśród osób, którym stawiano zarzuty, byli przedstawiciele partii opozycyjnych. Jak mówi prokurator krajowy, dla prokuratorów pod jego kierownictwem nie ma znaczenia kto, z jakiej partii się wywodzi, ścigany jest każdy przestępca.

– Rozumiem, że w związku z powyższym możecie Państwo odczuwać pewien dyskomfort, bo być może wasze otoczenie z tego powodu ma problem, ale cóż ja na to poradzę. Człowiek uczciwy zawsze będzie dobrze traktowany w Prokuraturze – wskazał kandydat na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Ostatecznie komisja pozytywnie zaopiniowała kandydaturę prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego.

– Głosowało 29 posłów, 15 za, a 14 przeciw. Nikt się nie wstrzymał. Stwierdzam, że komisja pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Bogdana Święczkowskiego na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego – poinformowano podczas głosowania.

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego powoływany jest na dziewięcioletnią kadencję.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl