Będzie zażalenie PK ws. odmowy aresztowania dwojga urzędników stołecznego ratusza

Prokuratura złoży zażalenie na decyzje wrocławskiego sądu o odmowie aresztowania dwojga urzędników stołecznego ratusza podejrzanych ws. reprywatyzacji w stolicy – poinformował prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

Chodzi o Mariusza P. i Gertrudę J.-F. Zarzuty przedstawione podejrzanym urzędnikom mówią o przysporzeniu korzyści innym osobom na kwotę 62 mln zł  poprzez działania lub zaniechania urzędnicze.

Sąd uznał, że nie zachodzą tu przesłanki aresztowania. Oczywiście prokuratura będzie składała zażalenie co do odmowy zastosowania aresztu – powiedział szef Prokuratury Krakowej.

– Wiele osób, wiele instytucji będzie rzucać prokuraturze, organom ścigania kłody pod nogi, żebyśmy nie wyjaśnili do końca afery reprywatyzacyjnej, żebyśmy nie ujęli wszystkich sprawców, żebyśmy nie doszli do osób, które podejmowały tutaj wiążące decyzje, które zaniechały tutaj swoich podstawowych obowiązków, np. w zakresie nadzoru. I należy spodziewać się kolejnych zatrzymań i działań prokuratorskich, a można się także spodziewać różnych innych działań podejmowanych przez różne instytucje państwa, np. związane z wymiarem sprawiedliwości, które będą mogły próbować w jakiś sposób utrudnić nasze działania – mówił Bogdan Święczkowski. 

Wczoraj rzecznik Sądu Okręgowego we Wrocławiu Marek Poteralski powiedział, że sąd nie uwzględnił wniosków prokuratury, bo nie podzielił zarzutu prokuratora, iż istnieje obawa matactwa i że istnieje potrzeba zabezpieczenia materiałów dowodowych.

RIRM

drukuj