fot. PAP/Jacek Turczyk

Warszawa: Przed sądem okręgowym odbyła się pikieta przeciwko lekceważeniu prawa unijnego m.in. w zakresie umów kredytowych

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie odbyła się w środę pikieta przeciwko lekceważeniu prawa unijnego m.in. w zakresie umów kredytowych. Manifestację zorganizowało stowarzyszenie ,,Stop Bankowemu Bezprawiu”.

W ocenie protestujących, nieuczciwe praktyki rynkowe powinny być eliminowane poprzez wyroki zgodne z orzecznictwem TSUE. Tymczasem – jak podkreślali – część sędziów orzekających w sprawach konsumentów na rynku finansowym lekceważy prawo europejskie. Według szacunków Stowarzyszenia, w polskich sądach o swoje prawa walczy ponad 20 tys. konsumentów posiadających umowy tzw. kredytów „walutowych”. Stosując Dyrektywę 93/13 i orzecznictwo TSUE, sprawy te powinny być szybko rozstrzygnięte po potwierdzeniu statusu konsumenta strony pokrzywdzonej.

W przypadku Polski prawo UE nie zawsze jest jednak stosowane – mówiła Barbara Husiew, wiceprezes stowarzyszenia ,,Stop Bankowemu Bezprawiu”.

– Niestety często bywa tak, że w tych sądach kredytobiorca po prostu polegnie, dlatego że sędziowie nie stosują przepisów UE, czyli Dyrektywy 93/13. W żaden sposób nie respektują orzeczeń, jakie wydaje TSUE. Uważają, że tak naprawdę nie mają obowiązku tego stosować w orzeczeniach, które wydają, a chciałam zauważać, że my – wstępując do UE – zaimplementowaliśmy wszystkie te przepisy. Mamy obowiązek je stosować. Jeżeli nasze przepisy nie są zgodne z tymi unijnymi, to w pierwszej kolejności sądy i inne instytucje mają obowiązek stosować przepisy UE. Niestety dzisiaj jest jak jest, stąd nasz protest przed sądem – tłumaczyła Barbara Husiew.

„Stop Bankowemu Bezprawiu” wskazuje, że mimo postanowienia TSUE o niezgodności z prawem UE przepisów polskiego Kodeksu postępowania cywilnego, nadal nadawane są klauzule wykonalności wystawianym przez banki nakazom zapłaty.

Dziś wystartowała również kampania społeczna ,,Sędzio #StosujPrawo UE”, informująca o orzecznictwie TSUE w zakresie ochrony praw konsumentów.

RIRM

drukuj