fot. pixabay.com

Warszawa: uzależnienie opłat za wywóz śmieci od zużycia wody

W Warszawie wraca pomysł uzależnienia wysokości opłat za wywóz śmieci od zużycia wody. Niewykluczone, że takie rozwiązanie wejdzie w życie już od 1 grudnia – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Uchwała Rady Miasta w tej sprawie będzie głosowana na sesji w najbliższy czwartek.  Ratusz proponuje, aby warszawiacy płacili za śmieci około 13 zł od metra zużytej wody. Obecnie mieszkańcy płacą miesięczny ryczałt za wywóz odpadów w przypadku mieszkania 65 zł, a za dom 94 zł.

Stołeczny radny PiS Filip Frąckowiak uważa, że uzależnienie opłat będzie niesprawiedliwe dla warszawiaków.

– Są różnego rodzaju gospodarstwa domowe w Warszawie. Zarówno te, które są w budynkach wielorodzinnych i blokach, ale także domy, które mają np. swoją własną studnię i czerpią wodę z ziemi. Widzimy więc pewną dysproporcję i niesprawiedliwość. Po drugie, jest to trudne do wykonania rozwiązanie pod względem technicznym, ponieważ miasto nie ma jak zweryfikować, kto ile zużywa  wody? Miasto ma tylko główny licznik doprowadzający wodę do budynku – powiedział Filip Frąckowiak.

Z danych GUS wynika, że średnie miesięczne zużycie wody na jednego mieszkańca Warszawy wynosi blisko 4 metry sześcienne. Jeżeli propozycja powiązania opłat wejdzie w życie, osoba mieszkająca sama zapłaci za śmieci 50 zł miesięcznie, dwuosobowa rodzina 100 zł, a trzyosobowa już 150 zł.

Uzależnienie opłat za wywóz odpadów od zużycia wody obowiązuje  m.in. w Szczecinie.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl