Warszawa: ruszył proces K. Kwiatkowskiego i J. Burego

W warszawskim sądzie okręgowym ruszył dziś proces prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego i byłego szefa klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego Jana Burego.

Krzysztof Kwiatkowski i Jan Bury są oskarżeni o nadużycie władzy przy obsadzaniu stanowisk w NIK w 2013 r. Grozi im do trzech lat więzienia. Materiał dowodowy to m.in. podsłuchane rozmowy telefoniczne oskarżonych.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany przez katowicką prokuraturę 31 sierpnia ubiegłego roku. Krzysztofowi Kwiatkowskiemu zarzucono cztery przestępstwa nadużycia władzy. Chodzi m.in. o postępowanie konkursowe na stanowiska dyrektora delegatury NIK w Łodzi. Zarzuty obejmują także podżeganie – w czasie, gdy Krzysztof Kwiatkowski nie był jeszcze prezesem izby – do nadużycia władzy przez ówczesnego wiceprezesa NIK Mariana Cichosza. Chodziło o konkurs na szefa rzeszowskiej delegatury.

Z kolei Jan Bury został oskarżony m.in. o podżeganie do nadużycia władzy przy okazji konkursów na stanowiska dyrektora delegatury NIK w Rzeszowie i jego zastępcy.

Trzecim oskarżonym w tej sprawie jest kontroler i b. wicedyrektor rzeszowskiej delegatury NIK Paweł A. Oskarżeni nie przyznają się do winy.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj