Warszawa: Odbyły się pierwsze obchody święta Wojsk Obrony Terytorialnej

W Warszawie na pl. Piłsudskiego z udziałem władz RP odbyły się dziś pierwsze obchody święta Wojsk Obrony Terytorialnej. V rodzaj Sił Zbrojnych ma niespełna 21 miesięcy. Data obchodów nawiązuje do powstania Polskiego Państwa Podziemnego i podkreśla historyczną tożsamość współczesnych żołnierzy. 

Dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła mówił, że Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują misję Armii Krajowej i powojennych organizacji niepodległościowych;

Dokładnie w ten dzień 79 lat temu grupa oficerów zawiązała w Warszawie Służbę Zwycięstwu Polski, formalnie zapoczątkowując powstanie fenomenu, jakim było Polskie Państwo Podziemne – organizacji, dzięki której dzisiaj możemy z dumą i podniesionym czołem odwoływać się do naszej historii – mówił gen. Kukuła.

W głównych uroczystościach uczestniczył też premier Mateusz Morawiecki. V rodzaj Sił Zbrojnych to jak piąty zmysł – potrzebny każdemu człowiekowi – mówił szef rządu.

Dla was żołnierze chcę wyrazić moje najgłębsze wyrazy wdzięczności za to, co robicie już dzisiaj. Ofiarnie świadczycie swoją pomoc, zawsze blisko narodu polskiego, zawsze blisko niebezpieczeństw, które przecież nas otaczają. I to, że jesteście coraz liczniejsi, coraz sprawniejsi, coraz bliżej ludzi – to podnosi zdolność operacyjną i zdolność do obrony polskiego terytorium – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wprowadził odznakę rozpoznawczą Dowództwa WOT. Symbolem wpisanym w odznakę jest znak „Polski Walczącej”. Odznaczył dziś także żołnierzy WOT.

W przemówieniu minister Mariusz Błaszczak wskazywał, że WOT to formacja najbliższa społeczeństwu, jeśli chodzi o zapewnianie mu bezpieczeństwa.

21 miesięcy temu rozpoczął się proces formowania WOT. Dziś powstaje 13 brygad. Kolejne 4 będą tworzone. W sumie będziemy mieć 17 brygad WOT. Jak mówił premier, wojsk, które stanowią najbliższy społeczeństwu i narodowi komponent związany z zapewnieniem bezpieczeństwa – mówił szef MON.

Dziś WOT i Straż Graniczna podpisały też porozumienie o współdziałaniu. Dokument formalizuje na szczeblu krajowym istniejącą już w praktyce lokalną współpracę tych formacji.

Na pl. Piłsudskiego można z okazji obchodów obejrzeć uzbrojenie i sprzęt, jakim dysponują żołnierze WOT.

Obecnie w WOT służbę pełni ponad 13 tys. żołnierzy.

 RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl