Odsłonięcie tablicy w hołdzie więźniom NKWD

W Warszawie zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica upamiętniająca więźniów kwatery głównej NKWD. W asyście wojskowej zostaną złożone wieńce.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 13:00 przy ul. Strzeleckiej. Znajdowała się tu niegdyś zarówno Kwatera Główna NKWD w Polsce jak i Areszt Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Miejsce to jest szczególnie ważne, gdyż to właśnie tu w piwnicach w okresie stalinowskim więziono żołnierzy podziemia niepodległościowego – powiedział Andrzej Arseniuk, rzecznik IPN.

– Miejsce to znane jest stąd, że zachowały się tam inskrypcje w piwnicach na ścianach wyryte przez więźniów podziemia niepodległościowego, którzy byli tam przetrzymywani w strasznych warunkach przez NKWD. Dzięki tej uroczystości tak naprawdę to miejsce zostanie oznaczone, będzie wiadomo, która to kamienica, gdzie to się znajduje – powiedział Andrzej Arseniuk.

W uroczystościach wezmą udział m.in. ks. bp Marek Solarczyk (biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej), ks. bp Józef Guzdek (biskup polowy Wojska Polskiego) oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich.      

Warszawski Oddział IPN cyklicznie organizuje spotkania edukacyjne związane z tym miejscem. Młodzież pod okiem pracowników IPN ma możliwość odczytania inskrypcji wyrytych na murach przez więźniów.

RIRM

drukuj