fot. PAP/Jacek Turczyk

Dziś spotkanie prezydentów Polski i Rumunii

Podsumowanie szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego będzie tematem dzisiejszego, roboczego spotkania prezydentów Polski i Rumunii: Andrzeja Dudy i Klausa Iohannisa w Warszawie.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Klausa Iohannisa będzie dotyczyło podsumowania decyzji szczytu NATO, a także znaczenia relacji polsko-rumuńskich dla bezpieczeństwa regionalnego i współpracy w tym zakresie.

Na początku listopada ub. roku w Bukareszcie przywódcy dziewięciu państw wschodniej flanki NATO, w tym prezydent Andrzej Duda, zadeklarowali połączenie wysiłków na rzecz zapewnienia tam, gdzie to konieczne, „silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej” NATO w regionie.

Na warszawskim szczycie przywódcy państw NATO podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około 1000 żołnierzy w Polsce i w krajach bałtyckich. Potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych.

W sobotę szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz powiedział, że latem polskie myśliwce rozpoczną udział w natowskiej misji nadzoru przestrzeni powietrznej Rumunii i Bułgarii. Poinformował też, że w piątek Polska i Rumunia ustanowiły ramy do wzajemnej obecności sił wojskowych na swoich terytoriach.

PAP/RIRM

drukuj