fot. PAP/Rafał Guz

Prezydent A. Duda podpisał ustawę ratyfikacyjną ws. zasobów własnych UE

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję ws. systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ceremonia odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

To bardzo ważny moment dla naszego kraju i całej UE, dlatego że dzisiaj poprzez złożenie podpisu nastąpiło zakończenie całego procesu ratyfikacji decyzji Rady UE ws. zasobów własnych UE – powiedział w przemówieniu prezydent Andrzej Duda. Decyzja, jak dodał, zamyka cały proces ustalania wieloletnich ram finansowych na lata 2021-27, a przede wszystkim wprowadza do systemu prawa UE instrument na rzecz odbudowy gospodarek po pandemii.

Prezydent przypomniał, że ten wyjątkowy mechanizm pozwala KE, w imieniu UE zaciągać pożyczki na rynkach kapitałowych całego świata.

Plan i cały instrument niezwykle ważny dlatego, że opiewający na niewyobrażalną kwotę 750 miliardów euro, z których 390 miliardów ma być przeznaczone na wsparcie państw członkowskich. Polska ma być jednym z największych beneficjentów tego planu w kwocie netto ok. 80 miliardów euro. W istocie jest to ogromna, niewyobrażalna kwota, która będzie mogła być wykorzystana na rozmaite cele – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent dziękował posłom i senatorom za to, że zgodzili się na ratyfikację tych rozwiązań.

Wyraził przy tym nadzieję, że Polska w niedługim czasie uzyska środki z UE i dobrze je wykorzysta oraz, że instrument na rzecz odbudowy UE, podobnie jak w przeszłości Plan Marshalla da impuls rozwojowy i pozwoli przeżywać czas wielkiej prosperity gospodarczej, zapewniając wysoki poziom życia, m.in. w Polsce.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl