fot. flickr.com

Węgry odnotowały rekordowy rok w handlu zagranicznym

2016 r. był dla Węgier rekordowy w handlu zagranicznym. Eksport oraz nadwyżka w wymianie handlowej osiągnęły najwyższy jak dotąd poziom – poinformował w czwartek minister spraw zagranicznych i handlu zagranicznego Węgier Peter Szijjarto.

„W ubiegłym roku węgierska gospodarka wytworzyła większy niż kiedykolwiek eksport i zdołała osiągnąć najwyższą w historii nadwyżkę w handlu zagranicznym” – oświadczył minister agencji MTI przez telefon z Liechtensteinu, gdzie przebywa z wizytą.

Zdaniem Szijjarto najnowsze dane Centralnego Urzędu Statystycznego (KSH) dowodzą, że Węgry są w stanie utrzymać swą konkurencyjność nawet w bardzo szybko zmieniających się warunkach polityki i gospodarki światowej.

Według danych KSH węgierski eksport wyniósł w ubiegłym roku ponad 93 mld euro.

„Jeszcze nigdy w historii węgierskiej gospodarki nie zdarzyło się, że zdołaliśmy wypracować nadwyżkę w handlu zagranicznym wysokości 10 mld euro. Nasz eksport wzrósł o 3,1 proc.” – zaznaczył Szijjarto.

Dodał, że rekordowy był również napływ inwestycji. Na ulokowanie kapitału na Węgrzech zdecydowało się 71 wielkich przedsiębiorstw, inwestując 3,2 mld euro.

Podczas rozmów z premierem Adrianem Halserem i minister spraw zagranicznych Liechtensteinu Aurelią Frick uzgodniono – jak pisze agencja MTI – ścisłą współpracę, aby Bruksela nie odebrała państwom członkowskim prawa do określania wysokości podatków.

„Będziemy walczyć przeciwko dążeniom Brukseli, które mogą prowadzić do podniesienia podatków na Węgrzech, gdyż rękojmią konkurencyjności Węgier są w dużym stopniu niskie podatki” – oznajmił.

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w styczniu, że spodziewa się w tym roku dwóch wielkich batalii z Brukselą: wokół imigracji oraz tematów gospodarczych. Według niego Bruksela coraz bardziej chce się wtrącać w sprawy gospodarcze, np. ceny energii czy podatki.

PAP/RIRM

drukuj